03 Јуни, 2020
0.0623

НАПНАТО НА ГРАНИЦАTA: Турските сили пукале кон грчко воено возило

Објавено во: Балкан 11 Март, 2020

Напнато е на турско - грчката граница. 

Турските безбедносни сили пукале врз грчко воено возило лоцирано на грчката страна на границата, објави грчкиот весник „Катимерини“.

Мигрантите се на границата меѓу Турција и Грција, откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги отвори границите на земјата.

Се водат преговори со Европската унија за мигрантската криза, а турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави во вторникот дека ЕУ треба да стави крај на исплаќањето помош.

Ердоган  денеска oбвини дека грчките безбедносни служби се однесуваат како нацисти, бидејќи употребуваат сила врз мигрантите кои се обидуваат да ја преминат границата од Турција во ЕУ.

Турскиот претседател смета дека Турција не добила помош, ни поддршка која ја очекувала од меѓународната заедница за бегалците.

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата