21 Октомври, 2021
0.4343

Не се знае чиј е дронот кој го надлетуваше Јариње

Објавено во: Балкан 27 Септември, 2021

Дрон прелетал над делот на граничниот премин Јариње меѓу Косово и Србија. 

Тој направил круг и се оддалечил кон ридот од каде што дошол. Засега никој не знае за чиј дрон станува збор, и се шпекулира дека може да е на КФОР, но тој прелет и прелетување со беспилотни летала предизвика паника кај косовските полицајци, јавија  репортерите  на српската ТВ Прва.

Претходно, хеликоптерите на КФОР неколку пати прелетаче над административните премини Јариње и Брњак, како и северно од Косово.

КФОР информираше дека го „зголемила бројот и времетраењето на рутинските патроли низ Косово, вклучувајќи го и северот“, како и дека „внимателно ја следи ситуацијата низ Косово“, пишува Косово онлајн.

Веќе осум дена сообраќајот е блокиран на административните премини меѓу централна Србија и Косово , бидејќи Приштина им забрани влез на автомобилите со српски регистарски таблички.

Тензиите меѓу Косово и Србија поттикна реакција и од Албанија. 

Премиерот на Албанија, Еди Рама ја нападна Србија дека правела воени маневри. 

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка