21 Април, 2021
0.0235

НЕМА ДА ОСТАВИМЕ НЕЗГРИЖЕН НИТУ ЕДЕН ВОЈНИК СО НАПОЛНЕТИ 45 ГОДИНИ - Од Одбрана ги отфрлаат обвинувањата

Објавено во: Македонија 07 Март, 2021

Министерството за одбрана ги отфрла наводите на групата професионални војници -  дека не води грижа за решавање на нивниот статус. 

„Ниту еден професионален војник со наполнети 45 години нема да остане незгрижен или со нерешен статус во однос на втората кариера. Тоа сме го правеле досега, тоа ќе го правиме и отсега“, рече денес во изјавата државниот секретар во Министерството за одбрана, Драган Николиќ. 

„Министерството за одбрана останува посветено на својот приоритет околу решавањето на прашањето на професионалните војници со наполнети 45 години. Оваа грижа и овој приоритет ќе биде решаван и понатаму како и до сега”, истакна тој.

 Николиќ посочи дека со најновите измени на Законот за служба во Армијата се создаваат дополнителни можности за оваа возрасна група војници, кои ќе можат да избираат помеѓу натамошна служба или добивање на отпремнина.

 „На 1 февруари го објавивме проектот околу решавањето на статусот на војниците од 45 години возраст. Нашите чекори беа поздравени од синдикатите во одбраната. Дополнително отвораме и нови можности преку пополнување на противпожарната територијална единица низ целата држава”, рече државниот секретар и апелираше до Собранието на Република Северна Македонија час поскоро да бидат донесени измените во Законот за служба во Армијата со цел да се пристапи кон нивна примена.

Можеби ќе ве интересира

НЕПОТИЗАМ, КРОНИЗАМ, КЛИЕНТЕЛИЗАМ, ПАРТИСКА ПОВРЗАНОСТ - во јавниот сектор и лани се вработувале малку „поеднаквите“ од другите

НЕПОТИЗАМ, КРОНИЗАМ, КЛИЕНТЕЛИЗАМ, ПАРТИСКА ПОВРЗАНОСТ - во јавниот сектор и лани се вработувале малку „поеднаквите“ од другите

ЕПИДЕМИОЛОГОТ ДАНИЛОВСКИ: Цитокинската бура е последица од претерана стимулација на имунолошкиот систем

ЕПИДЕМИОЛОГОТ ДАНИЛОВСКИ: Цитокинската бура е последица од претерана стимулација на имунолошкиот систем

Маж си ја убил сопругата во Струга

Маж си ја убил сопругата во Струга

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Земјотрес е регистриран во западна Македонија

Земјотрес е регистриран во западна Македонија

Србите во Македонија нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август

Србите во Македонија нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август