26 Септември, 2022
0.0217

НИ НАПРАВИЈА УСЛУГА, НЕМА МЕСТО ЗА БРЕНДОВИТЕ-ПОВРАТНИЦИ: Путин категорично-нашите производители го окупираат пазарот

Објавено во: Економија 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин е многу категоричен за евентуалното враќање на компаниите од Запад на рускиот пазар. Потсетуваме, бројни гиганти ја напуштија Русија во изминатиот период, поради инвазијата на таа земја на Украина.

- Странските компании кои ја напуштија Русија ќе се вратат порано или подоцна, но домашните производители мора да се погрижат да нема МЕСТО на пазарот за нивно враќање - рече Путин, нагласувајќи дека „потребен ни е домашен развој кој би бил во срцето на сè, ние мора да се стремиме кон тоа и да го направиме тоа што е можно поскоро.

- Значи, кога странските партнери ќе решат да се вратат, а тоа ќе се случи еден ден, треба нашите производители да го окупираат пазарот.

Претседателот на Русија истакна дека заминувањето на странски компании од Русија ги принуди домашните производители да развиваат свои производи.

- Нашите хејтери не ни разбираат што направиле, не натераа нас„мрзливите“ поради нашите минерални суровини да развиваме сопствени интелектуални производи и тоа е многу добро. Не можеме, се разбира, да дозволиме неуспех – рече Путин.

Тој изјави и дека монополите се непожелни бидејќи се штетни за економијата. „Недостигот на конкуренција од странство мора да се компензира со домашна конкуренција“, вели Путин.

ФОТО: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Можеби ќе ве интересира

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ? Цената на нафтата продолжува да паѓа - поради ова целиот свет е во паника

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ? Цената на нафтата продолжува да паѓа - поради ова целиот свет е во паника

ЕКОНОМИЈАТА НИКОГАШ НЕ Е ЗДОДЕВНА ВО ФАКТОР - 10 години ексклузивни и проверени бизнис вести, 10 ГОДИНИ ДОВЕРБА

ЕКОНОМИЈАТА НИКОГАШ НЕ Е ЗДОДЕВНА ВО ФАКТОР - 10 години ексклузивни и проверени бизнис вести, 10 ГОДИНИ ДОВЕРБА

ДАУТИ БИЗНИС ФОРУМ

ДАУТИ БИЗНИС ФОРУМ

Која е македонска кралица на млекото? За две години подели осум милиони евра дивиденда!

Која е македонска кралица на млекото? За две години подели осум милиони евра дивиденда!

ЕСМ бара снабдувач за покривање на загубите на струја што се крадат

ЕСМ бара снабдувач за покривање на загубите на струја што се крадат

Ковачевски: Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите

Ковачевски: Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите

Кина се отвора кон светот за инвестирање, корист од тоа ќе има целото човештво

Кина се отвора кон светот за инвестирање, корист од тоа ќе има целото човештво

ПОРАДИ КРИЗАТА ОВОЈ БИЗНИС ОСТВАРУВА СЕРИОЗНИ ПРОФИТИ - заложниците имаат полни раце работа, луѓето оставаат прстени, ѓердани, Ролекси....

ПОРАДИ КРИЗАТА ОВОЈ БИЗНИС ОСТВАРУВА СЕРИОЗНИ ПРОФИТИ - заложниците имаат полни раце работа, луѓето оставаат прстени, ѓердани, Ролекси....

ДАЛИ ЌЕ ПУКНЕ БАЛОНОТ НА ПАЗАРОТ НА НЕДВИЖНОСТИ - шпански експерт за цената и трендовите во Европа

ДАЛИ ЌЕ ПУКНЕ БАЛОНОТ НА ПАЗАРОТ НА НЕДВИЖНОСТИ - шпански експерт за цената и трендовите во Европа