20 Септември, 2020
0.0544

НОВ РЕКОРД: Скокна цената на златото

Објавено во: Економија 06 Август, 2020

Цената на златото постави нов рекорд. 

Цената на унца злато за еден ден скокна за еден отсто.

Златото забележа добивка и покрај малото засилување на доларот.

Вредноста на златото порасна над 30 отсто оваа година.

Таа скокна на 1.985 долари за унца, со што го сруши претходниот рекорд од 1.920 американски долари поставен во септември 2011 година. 

Fortrade, за секој кој е заинтересиран да научи како да тргува со цената на златото на берза преку Интернет (т.н. CFD) или едноставно сака да ги прошири своите знаења, подготви бесплатен водич „Како да тргуваме со цената на златото преку Интернет“.

Златото веќе долго време се смета за безбеден финансиски рај.

Благородниот метал доби на цена и поради новите тензии меѓу САД и Кина, и покрај тоа што двете страни ја имаат првата фаза од трговскиот договор.

Можеби ќе ве интересира

Трифун Костовски: Се слушнав со Заев, но остана недоречен

Трифун Костовски: Се слушнав со Заев, но остана недоречен

Груби: И Македонците ќе може да се вработуваат со субвенции каде што се помалку застапени

Груби: И Македонците ќе може да се вработуваат со субвенции каде што се помалку застапени

ССМ со четири предлози до Владата за надминување на ковид-кризата

ССМ со четири предлози до Владата за надминување на ковид-кризата

Тајкуните во САД побогати за 845 милијарди долари во кризата

Тајкуните во САД побогати за 845 милијарди долари во кризата

Одржана 36. сесија на Клубот на истражувачите

Одржана 36. сесија на Клубот на истражувачите

А1 Македонија: Зачуваниот мобилен интернет може да го размените за друга услуга

А1 Македонија: Зачуваниот мобилен интернет може да го размените за друга услуга

Јосифовски побара од Бесими да се укине царината за увоз на природен гас

Јосифовски побара од Бесими да се укине царината за увоз на природен гас

Мукаетов до Бесими: Да не плаќаме двојно данок за дополнителното здравствено осигурување на вработените

Мукаетов до Бесими: Да не плаќаме двојно данок за дополнителното здравствено осигурување на вработените

Десет милиони евра од државата како гаранции за кредити на фирмите

Десет милиони евра од државата како гаранции за кредити на фирмите