08 Март, 2021
0.0225

НОВИ ЖРТВИ ВО ИТАЛИЈА: Уште четири луѓе починаа од корона

Објавено во: Свет 25 Февруари, 2020

Бројот на жртви во Италија денеска се искачи на 11, откако во Ломбардија се потврдени уште четири смртни случаи од коронавирусот. 

Анџело Борели, шеф на регионалната агенција за цивилна заштита, изјави дека сите тројца што починале денеска се постари лица, на 83, 84 и 91 година.

Властите велат дека бројот на заболените од вирусот во земјата скокнал на 322.

Вирусот се појави во Кина, но се прошири и во многу други земји. 

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ги критикуваше Кина и Иран поради нивниот одговор на епидемијата од коронавирусот, обвинувајќи ги двете влади за цензура и за обид за прикривање на сериозноста од ширењето на заразата.

Во Македонија има броеви на кои луѓето кои се сомневаат дека имаат симптоми на коронавирус можат да се јават и да побараат помош. 

Можеби ќе ве интересира

Швајцарците изгласаа: Забрането носење бурки на јавни места

Швајцарците изгласаа: Забрането носење бурки на јавни места

Папата во Ирак се сретна со таткото на Алан Курди

Папата во Ирак се сретна со таткото на Алан Курди

ДОДЕКА СЕ ИСПИТААТ ПРИЧИНИТЕ ЗА ЕДЕН СМРТЕН СЛУЧАЈ - во Австрија суспендирана серија вакцини од АстраЗенека

ДОДЕКА СЕ ИСПИТААТ ПРИЧИНИТЕ ЗА ЕДЕН СМРТЕН СЛУЧАЈ - во Австрија суспендирана серија вакцини од АстраЗенека

ДО КРАЈОТ НА ЛЕТОТО ИЛИ ПОРАНО: Во САД може да се создаде колективен имунитет, но проблем се новите соеви

ДО КРАЈОТ НА ЛЕТОТО ИЛИ ПОРАНО: Во САД може да се создаде колективен имунитет, но проблем се новите соеви

ШТО И СЕ СЛУЧИ НА СЛОВАЧКА - болните мораат да ги носат во Полска и Германија, стапката на смртност е највисока во светот

ШТО И СЕ СЛУЧИ НА СЛОВАЧКА - болните мораат да ги носат во Полска и Германија, стапката на смртност е највисока во светот

РЕЗУЛТАТИТЕ СЕ ОХРАБРУВАЧКИ: Компанијата Мерк работи на орален лек против ковид 19

РЕЗУЛТАТИТЕ СЕ ОХРАБРУВАЧКИ: Компанијата Мерк работи на орален лек против ковид 19

Холандски весници: Руски и кинески хакери ја нападнаа Европската агенција за лекови

Холандски весници: Руски и кинески хакери ја нападнаа Европската агенција за лекови

ИМАТЕ ЛИ 500 ДОЛАРИ - повелете да си купите вакцина на црниот пазар

ИМАТЕ ЛИ 500 ДОЛАРИ - повелете да си купите вакцина на црниот пазар

ЈА ДОНЕСОВ ФОТОГРАФИЈАТА БИДЕЈЌИ СУМ ГОРД НА НЕГО - аргентински градоначалник се вакцинираше со слика на Путин

ЈА ДОНЕСОВ ФОТОГРАФИЈАТА БИДЕЈЌИ СУМ ГОРД НА НЕГО - аргентински градоначалник се вакцинираше со слика на Путин