26 Септември, 2022
0.0344

НОВИНАРИТЕ НА ИНДЕКС НА НОЗЕ - кои се клучните грешки во лекувањето на нивниот колега Матијаниќ кој почина од ковид на 51 годишна возраст

Објавено во: Балкан 10 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Прераната смрт на новинарот на Индекс, Владимир Матијаниќ, на 51-годишна возраст, кој боледуваше од неколку хронични автоимуни болести и акутен ковид-19, поттикна многу негови колеги да испитаат до кој степен лошата реакција на хрватскиот здравствен систем е одговорна за трагичниот исход.

Имено, едноставно е неприфатливо Матијаниќ, човек со толку сериозни основни болести, кои го направија особено ризичен за тешка форма на ковид-19, и покрај упорните прашања, па дури и патувањето во болница, да не успеал да биде темелно и адекватно прегледан во текот на неколку дена и/или хоспитализиран и да прима лекови наменети за превенција од тешки форми на болеста, токму за лица од неговиот здравствен профил, за кои министерот Вили Берош вчера изјави дека „потврдивме дека постојат“ на залихи во здравствениот систем.

„Десет пати се јавивме и ги молевме да го примат Влада во болница. Тие не сакаа“

Се поставуваат прашања колку и на кој начин здравствениот систем е одговорен за смртта на Матијаниќ. Во соработка со неколку медицински експерти колегите н овој новинар се обиделе да ги наведат клучните пропусти по редослед.

Пред се, треба да се истакне дека главен виновник за смртта на Матијаниќ, исто како и за смртта на многу други заболени од Ковид-19 и други болести, е лошо менаџираниот здравствен систем, додека дел од лекарите и медицинскиот персонал се нејзини жртви, исто како и болните граѓани.

Системот не го советуваше правилно Матјаниќ за вакцинација

Матијаниќ тврдеше дека лекарите го советувале да не се вакцинира бидејќи има неколку автоимуни болести, првенствено Сјогренов синдром и сомнителна саркоидоза, како и дерматополимиозитис, хипергамаглобулинемија и абнормалности на дишните патишта, вклучително и интерстицијална белодробна болест.

Ова е спротивно на научните заклучоци, бидејќи студиите покажаа дека луѓето со автоимуни болести генерално добро ги поднесуваат вакцините. На пример, на страницата Sjogren's Syndrome News се цитираат препораките на американската агенција за контрола и превенција на болести, ЦДЦ, според кои на повеќето пациенти со оваа дијагноза им се препорачува не само да се вакцинираат, туку и да се ревакцинираат.

Во исто време, студиите покажаа дека луѓето со автоимуни болести се ризична група поради неколку причини, меѓу другото и поради тоа што можат полесно да се заразат, затоа што често имаат белодробни заболувања, затоа што обично земаат имуносупресивни лекови и поради нивната реакција на Ковид-19 може да се преувеличува и погрешно да се насочи, што најчесто се нарекува цитокинска бура.

Факт е дека вакцината против ковид-19 кај пациенти со автоимуни заболувања, особено кај лица со дерматополимиозитис, може да предизвика нешто поизразени несакани ефекти, но според спроведените студии, ризикот од несакани ефекти е сепак многу помал отколку од невакцинирање. Лекарите кои знаеле за неговите основни болести требало да ја следат неговата состојба и согласно развојот на сознанијата и препораките да го ажурираат со нив и да препорачаат вакцинација со дополнителни мерки за следење. Луѓето со такви основни болести бараат повеќе од „рутински процедури“.

Повеќе детали на Индекс.хр

Фото: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил