25 Септември, 2018
0.3119
    ADIN 560    0%     ALK 8011.26    0.13%     BESK 10100    0%     CEVI 1000    0%     FERS 61100    0%     GRNT 820    0%     KMB 5178.93    0.08%     MERM 2200    10%     MPOL 320    1.91%     MPT 47284    0.58%     MTUR 4800    0%     OHB 6665.78    1%     OKTA 4307.96    0.28%     RMDEN13 95.12    -1.94%     RMDEN17 96.2    0.1%     STB 1115    0%     STIL 128.55    0.05%     TTK 1140    0.44%     UNI 2300    -0.32%     VITA 9189    4.81%

НОВО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Светот ќе го зафати економска криза

Објавено во: Економија 14 Септември, 2018

Стигна ново предупредување за криза која ќе го зафати светот. 

Поранешниот британски премиер,  Гордон Браун вели дека светот е пред нова финансиска криза затоа што владите не успеале да се изборат со причините на последниот крах пред една деценија. 

Тој беше премиер кога американската инвестициска банка Леман брадрс ја предизвика најстрашната финансиска криза од „Големата криза“ во 20 век, а сега порачува дека светот е без лидери и дека влегува во период на ранливост.

„Се занимававме со малите нешта, но не и со големите нешта“- рече Браун кој беше британски премиер од 2007 до 2010 година.

Смета дека глобалната економија не успеала да развие систем на навремени предупредувања и следења на финансиските текови на начин да може да се одреди каде се позајмуваат парите и под кои услови.

Тој смета дека се мали казните за финансиски малверзации и дека многу банки би очекувале ново спасување во случај на нова криза.

„Пеналите за малверзации не се доволно засилени. Стравот дека банкарите ќе отидат во затвор поради лошо однесување го нема. Не постои доволно силна порака дека владите нема да ги спасуваат институциите кои не си средиле по дома“, објасни Браун.

Укажа и дека меѓународната соработка која помогна во борбата против глобалната криза пред десет години денес не е возможна бидејќи државите станале протекционистички.

Претходната криза резултираше со колапс на многу финансиски институции, потпомагање на банките од национални влади и падови на берзанските пазари ширум светот

Можеби ќе ве интересира

ЗЕЛЕНА ЕНЕРГИЈА: Колку сме далеку од ЕУ просекот?

ЗЕЛЕНА ЕНЕРГИЈА: Колку сме далеку од ЕУ просекот?

Колку пари врти „СИЛБО“ од буреци, леб и пецива?

Колку пари врти „СИЛБО“ од буреци, леб и пецива?

ОД ПОЛИЦИСКА АСИСТЕНЦИЈА ДО БЛОКАДА: Како заглавија граѓаните на Сопиште ни криви ни должни

ОД ПОЛИЦИСКА АСИСТЕНЦИЈА ДО БЛОКАДА: Како заглавија граѓаните на Сопиште ни криви ни должни

САМО ВО МАКЕДОНИЈА: огромна „дупка“ помеѓу просечната плата и онаа на програмерите

САМО ВО МАКЕДОНИЈА: огромна „дупка“ помеѓу просечната плата и онаа на програмерите

Кој ќе ги топли скопјани: Сезоната ќе почне, градот чека легализација на мрежата

Кој ќе ги топли скопјани: Сезоната ќе почне, градот чека легализација на мрежата

Побрзајте ајварџии: Пиперката ќе поскапува, годинава ајварот солен

Побрзајте ајварџии: Пиперката ќе поскапува, годинава ајварот солен

(ВИДЕО) Шилегов ги најави „Тунелите под Кале“

(ВИДЕО) Шилегов ги најави „Тунелите под Кале“

Lidl ги отвора супермаркетите во соседството

Lidl ги отвора супермаркетите во соседството

ОГЛАСИ: Се бараат работници, плати до 500 евра

ОГЛАСИ: Се бараат работници, плати до 500 евра