20 Октомври, 2018
0.3328
    ALK 8129.21    0.97%     BESK 9474    -0.27%     CEVI 1000    0%     FERS 61933.45    4.96%     GRNT 829.62    1.98%     KMB 5199.83    0.93%     KVAS 14056    0%     MPOL 319    10%     MPT 47735.31    1.74%     MTUR 4817.17    2.49%     OHB 6549.95    1.87%     OKTA 4842.37    3.03%     RMDEN09 98    0%     RMDEN10 97.1    1.89%     RMDEN12 97    -0.1%     RZLV 64.5    -0.42%     RZUS 120    2.56%     SBT 2303.81    3.6%     STB 1149.67    2.33%     STBP 1100    0%     STIL 135    1.12%     TEL 288    2.86%     TKVS 5350    8.08%     TNB 14700    2.38%     TPLF 824.9    9.99%     TTK 1173.93    0.46%     UNI 2300    -0.46%

Од кабинетот на Анѓушев велат дека ВМРО-ДПМНЕ изнесе лаги за продажбата на EDS

Објавено во: Економија 09 Октомври, 2018

Од кабинетот на вицепремиерот Кочо Анѓушев, во врска со прес - конференцијата на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски одржана денеска, велат дека се изнесени низа на невистини и шпекулации поврзани со заменикот претседател на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев, за продажбата на компанијата Energy Delivery Solution (EDS). 

„Вицепремиерот Анѓушев, почитувајќи го јавниот интерес, потполно транспарентно изврши продажба на приватна компанија, изградена од нула, која успешно функционира со години во 9 земји и притоа јавноста беше информирана и за прецизниот износ за кој компанијата е продадена. Воедно, би сакале повторно да ја информираме јавноста и да го потсетиме ВМРО-ДПМНЕ дека пред да биде извршена продажбата на компанијата три реномирани меѓународни ревизорски куќи (Ernst & Young,  Baker Tilly, Grant Thornton), извршија ревизија на работата на компанијата, по што беше формирана цената за продажба. Сите коментари за продажба на EDS, што се врзуваат во политички контекст се апсолутно неосновани и неточни. Крајно несериозно е ВМРО-ДПМНЕ, која се смета за сериозна партија, да се повикува на непотврдени и неофицијални информации од извори, кои притоа и не ги именува, истите да ги претставува како факти и со таква леснотија да изнесува невистини и шпекулации пришто е очигледен обидот да се наруши личниот углед на вицепремиерот, но и на компанијата“- велат од кабинетот на Анѓушев. 

Поради изнесените лаги и обидот за нарушување на угледот на вицепремиерот, ќе бидат преземени сите правни механизми, вклучувајќи и евентуална судска заштита, во насока на зачувување на личноста и интегритетот на потпретседателот на Владата.

Можеби ќе ве интересира

Колку пари прави најголемата државна база на податоци?

Колку пари прави најголемата државна база на податоци?

ПЛАТИ: Македонците бруто земаат во просек по 35 573 денари

ПЛАТИ: Македонците бруто земаат во просек по 35 573 денари

Тевдoвски: Платите продолжуваат да растат, а со нив и продуктивноста на фирмите

Тевдoвски: Платите продолжуваат да растат, а со нив и продуктивноста на фирмите

Граѓаните ќе почекаат: Блокирано намалувањето на тарифите за извршителите

Граѓаните ќе почекаат: Блокирано намалувањето на тарифите за извршителите

Отворена стечајна постапка за една од фирмите на Веибо

Отворена стечајна постапка за една од фирмите на Веибо

ЗАЛОЖЕНИ СТАНОВИ: По која цена може да се купат од извршителите

ЗАЛОЖЕНИ СТАНОВИ: По која цена може да се купат од извршителите

Како најголемата државна база на податоци ги прави парите?

Како најголемата државна база на податоци ги прави парите?

Кој направи 5,4 милиони евра од уписи на податоци?

Кој направи 5,4 милиони евра од уписи на податоци?

„Фурна Диме“ во топ-20 потрошувачи на гас, РЖ Институт со најголем раст

„Фурна Диме“ во топ-20 потрошувачи на гас, РЖ Институт со најголем раст