22 Март, 2018
0.0666

Од понеделник до петок работи во фирма, а за викенди во овоштарник со малини

Објавено во: Балкан 10 Август, 2017

Драган Јовиќ од Белград иако работи во голема компанија и има завршено Земјоделски факултет, сфатил дека има пари во бизнисот со малини и засадил површини кај Куршумлија. 

Јовиќ има 30 години, земјата ја наследил од родителите кои наскоро ќе одат во пензија и од нив очекува помош. 

Првата година вложиле 5000 евра, а до првата берба 200.000 динари. 

Оваа година имаат род од 3.5 тони и се во очекување на цената. 

„Првиот род е најмал и очекуваме дека следната година ќе биде за 30% поголем. Секако сме во плус, само што сме далеку, па имаме трошоци и плаќаме сезонски работници. Правиме добро дело за многу сезонци во Куршумлија кои сакаат да работат“ - вели Јовиќ. 

Србија со години е еден од најголемите извозници на малини, а српските се споредуваат со полските малини. 

Можеби ќе ве интересира

Што мисли мнозинството во Грција за скопското прашање?

Што мисли мнозинството во Грција за скопското прашање?

КОСОВО ГИ САКА ПРЕШЕВО И МЕДВЕЃА: Што одговорија Србите?

КОСОВО ГИ САКА ПРЕШЕВО И МЕДВЕЃА: Што одговорија Србите?

Павлопулос кажа под кои услови Македонија може да влезе во ЕУ и НАТО

Павлопулос кажа под кои услови Македонија може да влезе во ЕУ и НАТО

Ѕанакопулос: Нема отстапки од ерга омнес и уставна ревизија

Ѕанакопулос: Нема отстапки од ерга омнес и уставна ревизија

Од кого Грција ќе добие нови 6,7 милијарди евра за економска помош?

Од кого Грција ќе добие нови 6,7 милијарди евра за економска помош?

ГРЦИТЕ ПОПУШТААТ: Aнкета открива какво решение за граѓаните е прифатливо

ГРЦИТЕ ПОПУШТААТ: Aнкета открива какво решение за граѓаните е прифатливо

(ВИДЕО) АПОКАЛИПСА: Eве како изгледаат поплавени делови од Хрватска

(ВИДЕО) АПОКАЛИПСА: Eве како изгледаат поплавени делови од Хрватска

РАМА СЕ ШЕГУВА: На Белград му е потребна магија да влезе во ЕУ пред Албанија

РАМА СЕ ШЕГУВА: На Белград му е потребна магија да влезе во ЕУ пред Албанија

Катругалос вели има проблеми околу името - го имаат ли договорот в џеб?

Катругалос вели има проблеми околу името - го имаат ли договорот в џеб?