22 Ноември, 2019
0.0191

ОН: Бројот на бегалци во светот достигна рекордни 70 милиони луѓе

Објавено во: Свет 19 Август, 2019

Обединетите нации соопштија дека бројот на бегалци во светот го достигна рекордот. Во моментот според ОН, 70 милиони луѓе се водат како бегалци, број којшто не е забележан уште од втората светска војна.

Пред светскиот ден на хуманитарноста, во соопштението на германскиот огранок на УНХЦР, се наведува дека луѓето бегаат од војните, прогонот и последиците од глобалното затоплување.

Минатата година биле убиени или повредени 12.000 деца според хуманитарната организација СОС Детско село. Илјадници биле киднапирани, дел од децата станале војници а стотици илјади од децата се со сериозни трауми.

Податоците на хуманитарната организација покажуваат дека најголем број убиени или повредени деца се регистрирани во Авганистан, Сирија и Јемен.



Можеби ќе ве интересира

Виктор Орбан: Фидес може да се повлече од Европската народна партија

Виктор Орбан: Фидес може да се повлече од Европската народна партија

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји