16 Декември, 2018
0.3064
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

Онемеа ли од шок пензиските фондови- акционери во „Гранит“?

Објавено во: Економија 16 Април, 2018

Во „Гранит“ имаат акции сите четири пензиски фондови. Вкупната куповна вредност на тие акции е 192 милиони денари. 

Фондовите со кои управуваат менаџерите на КБ Прво пензиско друштво и НЛБ Нов пензиски фонд заедно поседуваат 10,77 од управувачките права во  најголемата домашна градежна компанија, а меѓу нив најмногу акции има купено задолжителниот фонд на „НЛБ“ кој поседува 6,93 отсто од акциите. 

 Гранит вложи 7 милиони евра во пакет акции кои беа достапни од Комерцијална банка АД Скопје преку блок трансакција на Комерцијална банка. 

Менаџментот на „Гранит“ речиси една недела не одговара дали земале кредит да купат акции во „Комерцијална банка“ и еден месец не одговаараат зошто одлучиле да вложат 7 милиони евра пари на „Гранит“ во акции на „Комерцијална банка“

Р.Ф.

Можеби ќе ве интересира

Во кои градови губите најмногу време во сообраќајниот метеж

Во кои градови губите најмногу време во сообраќајниот метеж

Сугарески: Пругата е готова, македонската и грчката железница нека утврдат нова линија

Сугарески: Пругата е готова, македонската и грчката железница нека утврдат нова линија

Колку пари вртат адвокатите кои бранат обвинети од СЈО?

Колку пари вртат адвокатите кои бранат обвинети од СЈО?

Во иднина ќе нема кој да им намести плочки, цевки и плакари на Македонците

Во иднина ќе нема кој да им намести плочки, цевки и плакари на Македонците

Самсоненко ќе финансира и понатаму, барем засега

Самсоненко ќе финансира и понатаму, барем засега

Само мал дел македонски трговски марки ќе бидат опфатени од Преспанскиот договор

Само мал дел македонски трговски марки ќе бидат опфатени од Преспанскиот договор

Цената на нафтата ги изненади сите

Цената на нафтата ги изненади сите

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: И оваа земја е економска сила во ЕУ

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: И оваа земја е економска сила во ЕУ

МОДНИОТ ГИГАНТ ГО ОДВРЗА ЌЕСЕТО: Во каков бизнис влегува „Луј Витон“

МОДНИОТ ГИГАНТ ГО ОДВРЗА ЌЕСЕТО: Во каков бизнис влегува „Луј Витон“