20 Јануари, 2021
0.0306

Османи: Ако до утре има напредок за Гоце Делчев, ќе се врати довербата во договорот

Објавено во: Македонија 03 Декември, 2020

Бујар Османи, министерот за надворешни работи, смета дека ќе биде вратена довербата во Договорот за добрососедство со Бугарија доколку денеска и утре на онлајн средбата македонската и бугарската историска комисија ги доближат ставовите за Гоце Делчев.

Средбата на македонските со бугарските експерти се одржуваат преку интернет врска во самите простории на Министерството за надворешни работи, бидејќи како што рече Османи, само таму имало услови за состанокот.

- Мислам дека тоа ќе ја врати довербата дека решението е во договорот, а кога ќе се врати довербата во договорот, се друго ќе биде полесно, рече Османи на денешната прес-конференција.

Шефот на македонската дипломатија додаде дека целта со „патоказот“ во Договорот за добрососедство е да се создаде предвидливост преку акциски план.

- Ако таму во договорот пишува дека треба да се подобри инфраструктурното поврзување, треба да има еден патоказ што значи тоа.  Тоа ќе бидат детали со цел да се олесни комуникацијата и да се врати довербата, изјави Османи.

За специјалниот претставник Владо Бучковски рече дека нема да има постојан престој во Софија, туку дека постојано ќе се враќа во Скопје, како и тоа дека за ставовите ќе добие инструкции од Владата и МНР.

Можеби ќе ве интересира

Макпетрол Инфо Поинт: Безбедносниот појас за 60 проценти ги намалува фаталните последици при сообраќајна незгода

Макпетрол Инфо Поинт: Безбедносниот појас за 60 проценти ги намалува фаталните последици при сообраќајна незгода

ДИРЕКТНА И НЕПОВРАТНА ПОМОШ ЗА ТРАНСПОРТОТ, ТУРИЗМОТ И УГОСТИТЕЛСТВОТО - 15 конкретни барања од ССК

ДИРЕКТНА И НЕПОВРАТНА ПОМОШ ЗА ТРАНСПОРТОТ, ТУРИЗМОТ И УГОСТИТЕЛСТВОТО - 15 конкретни барања од ССК

Адеми: Никогаш нема да прифатам попис со Албанците под 20 отсто

Адеми: Никогаш нема да прифатам попис со Албанците под 20 отсто

Институциите се изживуват со мене цели 10 месеци: Штипјанката Донева обвинува откако синот незаконски и е одземен од таткото

Институциите се изживуват со мене цели 10 месеци: Штипјанката Донева обвинува откако синот незаконски и е одземен од таткото

СДСМ: Многу брзо ги очекуваме вакцините од Србија

СДСМ: Многу брзо ги очекуваме вакцините од Србија

Намалување и позитивните и на смртните случаи во однос на претходната недела

Намалување и позитивните и на смртните случаи во однос на претходната недела

НЕ Е ПОЛИЦАЕЦ ЧОВЕКОТ ШТО ПОМИНА ПАТАРИНА САМО СО ЛЕГИТИМАЦИЈА - МВР го расчисти случајот

НЕ Е ПОЛИЦАЕЦ ЧОВЕКОТ ШТО ПОМИНА ПАТАРИНА САМО СО ЛЕГИТИМАЦИЈА - МВР го расчисти случајот

Амбасада на Русија: Македонија до сега нема побарано од нашите вакцини

Амбасада на Русија: Македонија до сега нема побарано од нашите вакцини

Владата не го му го продолжи договорот на историчарот Литовски од билатералната комисија за Бугарија

Владата не го му го продолжи договорот на историчарот Литовски од билатералната комисија за Бугарија