07 Декември, 2022
0.0262

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

Објавено во: Балкан 25 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Тешката сообраќајна несреќа што се случи синоќа во близина на Мостар, во која четири лица загинаа, а четворица се тешко повредени, е предизвикана од прекумерно консумирање алкохол и трки со автомобили, неофицијално дознава Klix.ba.

Како што дознаваат, М.П. со БМВ Х5 и М.Д. во мерцедес се тркале во алкохолизирана состојба, со алкохол во крвта од 2,5 промили.

Во страшната несреќа што се случи синоќа на автопатот М-17 во Буна-Затон, јужно од Мостар, загинаа сопружниците Крстиќ, Борис (35) и Маријана (34) и нивното деветгодишно момче Роберто, додека нивната тригодишна ќерка се бори за живот и е во критична состојба.

Веста за нивната смрт болно одекна во Херцеговина, а од ова семејство чиј живот заврши недалеку од куќата во населбата Ортијеш, каде се враќаа од еднодневен пат се простуваат роднини, пријатели, соседи, познаници. .

На воланот на БМВ Х5 бил Мате Приморац (46), наводно бизнисмен од Читлук, кој починал на лице место. Приморац во таа прилика се враќал од крштевка со пријател.

Колку брзо возеле најдобро покажува глетката на автомобилите кои се целосно уништени по несреќата и со денови ќе се прегледуваат за да се расветли страшната несреќа.

Тие возеле од правец на Мостар кон Чапљина, а на местото Буна-Затон кај Бунанските канали убија речиси цело семејство кое патуваше од спротивниот правец.

Загинаа брачната двојка Крстиќ од Мостар и нивниот син (9), додека нивната тригодишна ќерка се здобила со повреди опасни по живот и лекарите во мостарската болница се борат за нејзиниот живот. Со тешки телесни повреди се здобиле и сопатниците од возилото „БМВ“ Л.М. (1987), Р.В. (1977) и К.Ј. (1998).

Истрагата што ја спровеле припадниците на полициската управа Мостар, под водство на дежурниот обвинител, траела повеќе од пет часа, а за тоа време сообраќајот на оваа делница од главниот пат бил целосно прекинат.

Телата на жртвите се пренесени во мртовечницата Бели Брег, а по наредба на обвинителството ќе биде извршена обдукција, додека сите возила се пренесени во МВР на ХНК во Мостар, а ќе биде извршено и детално вештачење. врз нив за да се расветли случајот и околностите под кои се случил страшниот инцидент.несреќа која ја зацрни Херцеговина.

Курир.рс, Кликс.ба

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Вагнер отвори канцеларија во Србија

Вагнер отвори канцеларија во Србија

МОЖНО ЛИ Е УКРАИНЦИТЕ ДА ГИ НАПАДНАЛЕ РУСКИТЕ ВОЗДУШНИ БАЗИ СО ИСТИОТ ДРОН - таков падна и на Загреб, теории се плетат

МОЖНО ЛИ Е УКРАИНЦИТЕ ДА ГИ НАПАДНАЛЕ РУСКИТЕ ВОЗДУШНИ БАЗИ СО ИСТИОТ ДРОН - таков падна и на Загреб, теории се плетат

ХРВАТИТЕ НАВАЛИЈА ВО ДОХА ЗА ДА ГО БОДРАТ СВОЈОТ ТИМ - расте побарувачката и цените на летовите, а се воведуваат и додатни чартери

ХРВАТИТЕ НАВАЛИЈА ВО ДОХА ЗА ДА ГО БОДРАТ СВОЈОТ ТИМ - расте побарувачката и цените на летовите, а се воведуваат и додатни чартери

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Се појави фотографија од Тито која е направена кога го апселе во 1928 година

Се појави фотографија од Тито која е направена кога го апселе во 1928 година

Ова е преубавата сопругата на Ливаковиќ кој ѝ донесе победа на Хрватска: Дрес, фармерки и популарна чанта за топ навивачко издание

Ова е преубавата сопругата на Ливаковиќ кој ѝ донесе победа на Хрватска: Дрес, фармерки и популарна чанта за топ навивачко издание

(ВИДЕО) Детонации од топовски истрели во Митровица, сирени и во Лепосавиќ

(ВИДЕО) Детонации од топовски истрели во Митровица, сирени и во Лепосавиќ

(ВИДЕО) Маж му удри тупаница на Сали Бериша, по што си доби ќотек

(ВИДЕО) Маж му удри тупаница на Сали Бериша, по што си доби ќотек