23 Јануари, 2020
0.0225

ОВА ГИ ЗАГРИЖУВА ГЕРМАНЦИТЕ: Илјадници работни места под знак прашалник

Објавено во: Економија 13 Јануари, 2020

Илјадници работни места во Германија се под знак прашалник,  поради преминот на електрични возила. 

За 10 години Германија би можела да загуби околу 410.000 работни места. 

Само во производството на мотори и менувачи загрозени се околу 88.000 работни места. 

Веста ја објави германскиот дневник „Ханделсблат“, повикувајќи се на изјава од советник во германската влада.

Претходните години автомобилската индустрија имала добри резултати. 

Можеби ќе ве интересира

Златото симнато од тронот

Златото симнато од тронот

Македонските плати најниски во регионот

Македонските плати најниски во регионот

Стопанската комора доби Сертификат од Светската царинска организација

Стопанската комора доби Сертификат од Светската царинска организација

Ексклузивни репортажи од Давос за Фактор: Работен појадок на Фајненшл тајмс за земјите на ЦИЕ

Ексклузивни репортажи од Давос за Фактор: Работен појадок на Фајненшл тајмс за земјите на ЦИЕ

МЕПСО ја почна модернизацијата на најзначајната трафостаница за снабдување на Скопје

МЕПСО ја почна модернизацијата на најзначајната трафостаница за снабдување на Скопје

Димитриеска-Кочоска: Немам пристап до софтверот за работа со фирми

Димитриеска-Кочоска: Немам пристап до софтверот за работа со фирми

Пивара Скопје доби нова А-интегрирана еколошка дозвола

Пивара Скопје доби нова А-интегрирана еколошка дозвола

„Катар ервејс“ ја затвора канцеларијата во центарот на Скопје

„Катар ервејс“ ја затвора канцеларијата во центарот на Скопје

Марина Узунов нов портпарол на Регулаторна

Марина Узунов нов портпарол на Регулаторна