24 Март, 2019
0.2458
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Oва се најбогатите жени во светот

Објавено во: Финансии, Свет 08 Март, 2019

На листата најбогати луѓе во светот, 11 отсто се жени.

Од 2.043 најбогати кои се најдоа на листата на Форбс, 227 се жени. Тие заедно имаат богатство вредно 852,8 милијарди долари.

Најчесто се работи за наследнички, но некои жени со својот труд успеале да дојдат до своите милијарди. Тука спаѓаат пејачки, глумици, манекенки, успешни бизнисменки.

Најбогатата жена во светот е Французинката Франсоаз Бетанкур Мејерс. Taa e наследничка на козметичката империја „Лореал“, со богатство од 49,3 милијарди долари. Таа е 15-та најбогата жена на светот. 

Во топ пет најбогати жени се:

– Алис Волтон од САД, косопственичка на Волмарт маркетите (44,4 милијарди долари),

– Жаклин Марс, наследничка на Марс компанијата за чоколади, филантропка и втората Американка на топ листата (23,9 милијарди долари),

– Јанг Хуијан од Кина, која поседува 57 отсто од акциите во фирамата за недвижнини Кантри гарден холдингс (22,1 милијарда долари),

– Сузан Клатен од Германија, сопственичка на 20 отсто од автомобилскиот гигант БМВ (21 милијарда долари).

Интересна приказна има Ву Јаџун која своевремено работела во фабрика за 16 долари месечно, а денес е најбогатата жена на светот која сама го создала своето богатство. Според најновата листа на „Форбс“, Ву располага со богатство од 9,4 милијарди долари, што доаѓа од компанијата за недвижнини „Лонгфор пропертис“, која во 2017 година имала приход од 10,7 милијарди долари. Во ноември, Ву се повлече од функцијата претседател на компанијата и ги предаде своите акции на ќерка ѝ.

Можеби ќе ве интересира

Совети кога треба да почнете да штедите

Совети кога треба да почнете да штедите

Почнал со еден компјутер во соба, а денес ги подучува другите како до успешен бизнис

Почнал со еден компјутер во соба, а денес ги подучува другите како до успешен бизнис

Можност за успешна кариера и заработка: Пријавете се и искористете ја шансата која ви се пружа

Можност за успешна кариера и заработка: Пријавете се и искористете ја шансата која ви се пружа

Драконска казна за гигантот Гугл: Трета од неколку милијарди за две години

Драконска казна за гигантот Гугл: Трета од неколку милијарди за две години

Од хобито направиле бизнис од кој денес живеат нивните семејства

Од хобито направиле бизнис од кој денес живеат нивните семејства

СДСМ земал кредит за избори и го вратил еднократно

СДСМ земал кредит за избори и го вратил еднократно

Исплатлив бизнис: Со оваа овошка може да заработите чудо пари

Исплатлив бизнис: Со оваа овошка може да заработите чудо пари

Ангеловска-Бежоска на седма средба на гувернерите од регионот

Ангеловска-Бежоска на седма средба на гувернерите од регионот