21 Јануари, 2020
0.0155

„Паметното гласање“ проработи - партијата на власт ја губи Москва

Објавено во: Свет 09 Септември, 2019

Прелиминарните резултати од изборите за градски совет во Москва покажуваат дека кандидатите поддржани од лидерот на руската опозиција Алексеј Навални освоиле скоро половина од гласовите, пренесува Асошиејтед Прес.

Со 99 проценти од пребројувањето на гласовите, 20 кандидати, поддржани од Навални, добиваат места на градскиот совет во Москва. Кандидатите поддржани од владата досега контролираа 38 места во општинскиот совет на руската престолнина, што е сериозен удар за владеачката партија „Обединета Русија“.
Изборите за локалниот парламент во Москва го привлекоа вниманието на земјата, откако  десетина независни кандидати не беа дозволени на изборите, предизвикувајќи бран анти-владини протести во текот на летото.

Откако кандидатите на опозицијата не им беа дозволени на изборите, Навални ги повика своите приврзаници да гласаат за список на кандидати кои не се поврзани со „Обединета Русија“.

Можеби ќе ве интересира

АЛАРМАНТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Вирусот од Кина ќе се рашири во други земји!

АЛАРМАНТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Вирусот од Кина ќе се рашири во други земји!

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

(ВИДЕО) ПОЖАРИ, ПЕСОЧНА БУРА, СЕГА ГРАД КАКО ТОПЧЕ ЗА ГОЛФ: Силно невреме во Австралија

(ВИДЕО) ПОЖАРИ, ПЕСОЧНА БУРА, СЕГА ГРАД КАКО ТОПЧЕ ЗА ГОЛФ: Силно невреме во Австралија

(ФОТО) СЕЛО ПОСЛЕ ВУЛКАНОТ: На жителите им е забрането да се бранат

(ФОТО) СЕЛО ПОСЛЕ ВУЛКАНОТ: На жителите им е забрането да се бранат

Снежно невреме го блокираше Техеран

Снежно невреме го блокираше Техеран

НЕ Е САМО ГРЕТА: Во Давос доаѓаат и други активисти тинејџери

НЕ Е САМО ГРЕТА: Во Давос доаѓаат и други активисти тинејџери

Европски град ќе ги плати долговите на младите

Европски град ќе ги плати долговите на младите