26 Септември, 2022
0.0222

Паника меѓу Русите: Пребаруваат на Интернет трикови како да се скрши рака за да избегнат мобилизација

Објавено во: Свет 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Покрај тоа што избезумено купувале авионски билети за да ја напуштат Русија поради делумна мобилизација, руските жители на Гугл истражувале како да си ги скршат рацете и на тој начин да ја избегнат мобилизацијата.

Владимир Путин и воените претставници во телевизиското обраќање на национално ниво рекоа дека до 300.000 резервисти веднаш ќе бидат повикани да се борат во Украина.

Путин, исто така, го предупреди НАТО дека нема да се двоуми да употреби нуклеарно оружје, предупредувајќи дека Русија има „различни средства за уништување“ и дека ќе ги „користи сите средства што и се на располагање“ доколку биде загрозен „територијалниот интегритет“ на Русија.

Два часа по говорот, Гугл пребарувањата за „како да се скрши раката дома“ се зголеми во нацијата, брзо искачувајќи го рејтингот од нула на 38 од 100 во податоците за трендовите на пребарувачите, според Њујорк пост.

Податоците на Google, исто така, покажаа пораст на пребарувањата за Aviasales, најпопуларната веб-страница за резервации на летови во земјата, Русите побрзаа да купат авионски билети.

Директните летови и линиите со постојки од Москва до Турција и Ерменија - каде што Русите можат да влезат без виза - беа распродадени до недела, според Aviasales.

Најевтините летови до Дубаи скокнаа на 5.000 долари - или околу 300.000 рубли.

Кремљ не соопшти дали на регрутите ќе им биде забрането да патуваат во странство, а немаше ограничувања во неколку часа по објавувањето на драстичните воени мерки.

Мобилизацијата, прва на Русија по Втората светска војна, доаѓа откако украинските сили ја вратија провинцијата Харков, навлегоа во Луганск и ги принудија Русите да се повлечат во последните недели, означувајќи срамни порази за многу поголемата руска војска.


Фото: printscreen - Твитер

Можеби ќе ве интересира

НОВ БИЛАНС ВО ИЖЕВСК, 13 загинати лица, меѓу кои седум деца, напаѓачот бил поранешен ученик

НОВ БИЛАНС ВО ИЖЕВСК, 13 загинати лица, меѓу кои седум деца, напаѓачот бил поранешен ученик

КОЛКУ Е СТАБИЛНА КОАЛИЦИЈАТА НА ЏОРЏА МЕЛОНИ: Десничарите можеби дојдоа на власт во Италија, но прашање е колку ќе опстанат!

КОЛКУ Е СТАБИЛНА КОАЛИЦИЈАТА НА ЏОРЏА МЕЛОНИ: Десничарите можеби дојдоа на власт во Италија, но прашање е колку ќе опстанат!

Потресна снимка од Русија: Деца се кријат под клупи за време на пукањето (ВИДЕО)

Потресна снимка од Русија: Деца се кријат под клупи за време на пукањето (ВИДЕО)

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НАПАДОТ ВО РЕГРУТЕН ЦЕНТАР ВО СИБИР, ранет е воен комесар што вршел регрутирање

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НАПАДОТ ВО РЕГРУТЕН ЦЕНТАР ВО СИБИР, ранет е воен комесар што вршел регрутирање

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи