29 Мај, 2020
0.0228

Павлопулос „го затвори“ грчкиот парламент

Објавено во: Балкан 12 Јуни, 2019

Претседателскиот декрет со кој се бара распуштање на грчкиот парламент е одбјавен, формално отворајќи го периодот на кампањата по што ќе се одржат парламентарни избори во Грција на 7-ми јули.

Грчкиот претседател Прокопиј Павлопулос во понеделникот го одобри барањето за избори формално доставено од страна на премиерот Алексис Ципрас, по поразот на  европските избори.

Новата парламентарна седница ќе биде отворена на 17 јули, кога ќе бидат познати новите пратеници. По нивната заклетва, парламентот ќе го формира својот президиум преку гласање за новиот претседател, потпретседателите и други официјални претставници.

Претседателскиот декрет беше објавен на источниот влез во зградата на парламентот од страна на наредникот, генерал-мајор Константинос Киријазопулос.


Можеби ќе ве интересира

МОНСТРУМОТ ШТО ЈА ПОТРЕСЕ СРБИЈА - под силно полициско обезбедување почнува судењето на Малчанскиот берберин

МОНСТРУМОТ ШТО ЈА ПОТРЕСЕ СРБИЈА - под силно полициско обезбедување почнува судењето на Малчанскиот берберин

Македонија на новиот проширен список со дозвола за влез во Црна Гора

Македонија на новиот проширен список со дозвола за влез во Црна Гора

ГРАЃАНИТЕ МОЖАТ ДА СЕ ПРИЈАВАТ: Град на Балканот нуди бесплатно летување

ГРАЃАНИТЕ МОЖАТ ДА СЕ ПРИЈАВАТ: Град на Балканот нуди бесплатно летување

БиХ ГИ ОТВОРА ГРАНИЦИТЕ: Сепак Македонците нема да можат да патуваат во оваа земја

БиХ ГИ ОТВОРА ГРАНИЦИТЕ: Сепак Македонците нема да можат да патуваат во оваа земја

Како Србија го ублажи ударот на пандемијата?

Како Србија го ублажи ударот на пандемијата?

МАЛИТЕ БИЗНИСИ ВО АЛБАНИЈА ФРЛЕНИ НА КОЛЕНА: Најмалку 20 отсто затворија, а 120.000 луѓе се без работа

МАЛИТЕ БИЗНИСИ ВО АЛБАНИЈА ФРЛЕНИ НА КОЛЕНА: Најмалку 20 отсто затворија, а 120.000 луѓе се без работа

Хрватска нема да дозволи влез на македонски туристи

Хрватска нема да дозволи влез на македонски туристи

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат