26 Мај, 2020
0.0405

Пазарен инспекторат ги анализира попустите за „Блек фрајдеј“

Објавено во: Економија 30 Ноември, 2019

Државниот пазарен инспекторат од понеделник ќе соопшти дали имало измами со понудените попусти од страна на трговците за време на вчерашниот „Блек фрајдеј“ во шопинг центрите.

Од таму за Сител велат дека во моментов се прават споредбени анализи на претходните и вчерашните цени на производите што се нуделе, по што инспекторатот исходот ќе го соопшти во јавност.

Казните за измамничко рекламирање се двиќат од 4- 5 000 вреа за трговецот велат до пазарниот инспекторат. Но дали има неправилности во работењето од страна на трговците ќе се знае во понелднеик кога ќе заврши скенирањето на ситуацијата.

Синоќа инспекторите на Град Скопје пишале 94 казни за паркирање во трева во населбите Карпош 3 и Карпош 4 односно околу најголемиот мол во Македонија.

Можеби ќе ве интересира

Халкбанк утре почнува со исплата на мајската пензија

Халкбанк утре почнува со исплата на мајската пензија

ПРЕСВРТ: Русија извезува повеќе нафта од Саудиска Арабија

ПРЕСВРТ: Русија извезува повеќе нафта од Саудиска Арабија

ЗНАЧИТЕЛНО ПОСКАПУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Еуросупер 98 оди нагоре за 3 денари

ЗНАЧИТЕЛНО ПОСКАПУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Еуросупер 98 оди нагоре за 3 денари

IQOS конечно во Македонија

IQOS конечно во Македонија

СИЛК РОУД БАНКА: Исплатата на пензиите почнува од утре

СИЛК РОУД БАНКА: Исплатата на пензиите почнува од утре

Денеска на пладне кафе-баровите ќе пуштаат музика во Македонија

Денеска на пладне кафе-баровите ќе пуштаат музика во Македонија

ИНТЕРВЈУ ТРПЕСКИ: Кризата е голем предизвик за економската наука но и предизвик за македонската економија

ИНТЕРВЈУ ТРПЕСКИ: Кризата е голем предизвик за економската наука но и предизвик за македонската економија

Кои македонски програмери прават повеќе профит од странците?

Кои македонски програмери прават повеќе профит од странците?

МЕНТАЛИТЕТ ИЛИ НЕМАЊЕ ПАРИ: Зошто младите доцна заминуваат од домот на родителите?

МЕНТАЛИТЕТ ИЛИ НЕМАЊЕ ПАРИ: Зошто младите доцна заминуваат од домот на родителите?