02 Декември, 2020
0.0346

Пендаровски му го даде мандатот на Заев, тој најави нова влада за 20 дена

Објавено во: Македонија 13 Август, 2020

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, му го додели мандатот за составување на Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој најави дека во наредните 20 дена ќе биде формирана егзекутивата.

„Чест и одговорнст ми е што согласно Уставот, како предводник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, денеска да го добијам мандатот од претседател за составување на нова одговорна европска Влада со инстоитуции кои ќе служат уште повеќе. Имаме рок од 20 дена за определување на кадри за полн четиригодишен мандат за стабилна влада која ќе биде подготвена да им служи на сите граѓани подеднакво без било какви предрасуди и национализми“, рече Заев во протоколарниот дел.

Тој најави дека ќе бидат предложени одговорнии отчетни кадри кои, како што вели, ќе се борат против криминалот и корупцијата, прочистување на правосудството и проверка на потеклото на парите на секој функционер.

Најави дека економски приоритет ќе биде вложување во младите, рамномерниот регионален развој, политика за најсиромашните граѓани и домашното стопанство, 

„Ќе водам Влада која не знае за скршнување од патот која после патот кон НАТО ќе води кон членство до ЕУ.. За 20 дена а лично верувам и порано Северна Македонија ќе добие ефиканса Влада против пандемијата, ќе обезбеди повеќе пари и подобри услуги за граѓаните“, рече Заев.

Можеби ќе ве интересира

Георгиевски за БГНЕС: Бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија

Георгиевски за БГНЕС: Бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почина Eнвер Малиќи, денес има над 1.000 заразени со коронавирус

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почина Eнвер Малиќи, денес има над 1.000 заразени со коронавирус

Груевска Маџоска: Се откажуваме од се она што не прави посебни

Груевска Маџоска: Се откажуваме од се она што не прави посебни

Македонија бележи нови 1.069 заразени и 29 починати од коронавирусот

Македонија бележи нови 1.069 заразени и 29 починати од коронавирусот

Утре блокада во 15 градови

Утре блокада во 15 градови

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Реакција на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“: Македонската државност е заснована врз антифашистички начела

Реакција на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“: Македонската државност е заснована врз антифашистички начела

Украден е паричник од пациент кој починал во ковид-центарот на Клинички

Украден е паричник од пациент кој починал во ковид-центарот на Клинички

ЗА ЏАМБАСКИ ВЕЛЕС БИЛ БУГАРСКИ ГРАД: Кажа под кои услови би го признале македонското малцинство

ЗА ЏАМБАСКИ ВЕЛЕС БИЛ БУГАРСКИ ГРАД: Кажа под кои услови би го признале македонското малцинство