21 Октомври, 2021
0.0869

ПЕТ ГОДИНИ СЕ БОРЕЛЕ ДА ДОБИЈАТ БЕБЕ, ТАТКОТО НЕУТЕШЕН - Уште една родилка во Србија почина од корона

Објавено во: Балкан 12 Октомври, 2021

„Отидовме во приватна клиника во Нови Сад за ин витро оплодување, бидејќи не можевме да имаме дете пет години. Таа го роди нашиот син, но, за жал, го виде само на сликата. Веруваше дека ќе закрепне и дека наскоро ќе игра со него ... Еве, сега не знам каде ќе одам или што ќе правам. Истото прашање постојано ми се врти во главата: "Боже, зошто не ме зеде?! Зошто таа?! Како ќе биде детето сега без мајка?!"

Вака Далибор И. од околината на Аранџеловац, чија сопруга С.И. (33), заразена со корона вирус, почина во неделата во клиничката болница „Драгиша Мишовиќ“, раскажува низ солзи за тажната судбина на својата сиопруга. 

Таа, како и другите бремени жени и мајки кои неодамна починаа, не беа вакцинирани.

„Се зарази пред три недели. Таа доби треска. Веднаш ја однесовме на лекар. Во Аранѓеловац, утврдиле дека има корона и ја испратиле на домашно лекување. Се бореше со треска пет дена, а потоа во петокот вечерта, на 1 октомври, се задуши. Почна да се отвора и таа крвареше. Следниот ден, рано наутро, повторно отидовме во болницата во Аранѓеловац. Ја испратија кај „Драгиша Мишовиќ“ со брза помош“, вели Далибор.

Породена е со царски рез истиот ден. Таа беше во зградата каде што беше бебето три дена. Меѓутоа, бидејќи била позитивна, не и донеле дете. Далибор ги молел лекарите да го сликаат бебето за мајката барем така да го види. Истиот ден кога ја видела сликата, му рекла на сопругот дека ја префрлаат во друга зграда за кислород. Лекарите дијагностицираа билатерална пневмонија.

Повеќе детали на Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка