24 Јуни, 2018
0.3626
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Пилотите на Ер Берлин си летнаа на „боледувања“

Објавено во: Економија 12 Септември, 2017

Голем број на пилоти на германската авиокомпанија Ер Берлин во кризниот период за компанијата со драстично намалени финансиски средства решија да ги искористат боледувањата за да не одат на работа. 

Затоа се откажани голем број на летови поради постапката на пилотите.

– Соочени сме со исклучително голем број боледувања меѓу нашите пилоти и поради тоа извесен број летови денеска ќе бидат откажани, нагласи компанијата на Фејсбук.

Германските медиуми денеска објавија дека се откажани околу 100 летови на таа компанија и оти цифрата расте од час во час.

Откажувањата се воглавно од аеродромите во Берлин, Дизелдорф, но и на патувања за Мајорка, Стокхолм и Цирих.

Околу 9.000 патници беа погодени од тие откажувања до пладне. Весникот Билд објави дека станува збор за „револт на пилоти“ кои одбрале боледување наместо штрајк кога автоматски им се одзема од платата.


Можеби ќе ве интересира

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

Само три обвиненија за перење пари

Само три обвиненија за перење пари

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена