05 Јуни, 2023
0.0248

ПО 4 ДО 5 РЕАНИМАЦИИ ВО СМЕНА: Пеколни дежурства на анестезиолозите во ГОБ „8 Септември“

Објавено во: Македонија 21 Јули, 2020

Добивај вести на Viber

Анестезиолозите во ГОБ „8 Септември“, каде што секојдневно се примаат најтешките пациенти заразени со Ковид-19 имаат исклучително напорни смени, пред се затоа што се маклу на број, како и поради големиот број на пациенти кои имаат потреба од респирартор.

-Во моментов во болницата има вкупно 107 пациенти, од кои 92 се со коронавирусот. Тоа се навистина најтешките пациенти кои тука доаѓаат не само од Скопје, туку од цела Македонија. Дури 90 проценти од нив се со кислородна поддршка, а во моментов имаме седум кои се на респиратор и четворица на сипа, што е исто така респираторен апарат, но пациентот е полубуден. Оние анестезиолози кои останаа во ГОБ „8 Септември“, а сега се вкупно 11 откако две колешки дадоа отказ, работат по двајца во смена. Смените им се пеколни. Постојано се околу пациентите кои мора да бидат на респираторни апарати, но исто така се ангажирани и кога имаме итни операции, вели за Фактор директорот на ГОБ „8 Септември“, д-р. Христијан Костов.

Костов вели дека и денеска се примени 11 новозарзени пациенти со тешки пневмонии и многу ниска сатурација, а во последниот период се позабележотелен е бројот на хоспитализирани млади луѓе, но и со други коморбидитети. 

Во продолжение, фотографиите од мачното секојдневие на пациентите и медицинскиот кадар во ГОБ „8 Септември“.  

А.Б.Можеби ќе ве интересира

ШТО ГИ НЕРВИРА НАШИТЕ СОСЕДИ? Некој бурек, некој Србин, а Македонија - Бугарија

ШТО ГИ НЕРВИРА НАШИТЕ СОСЕДИ? Некој бурек, некој Србин, а Македонија - Бугарија

ДВАЕСЕТГОДИШНИ МОМЧИЊА СО ПРИНТЕР СИ ПРАВЕЛЕ ПАРИ: Уапсени за фалсификување

ДВАЕСЕТГОДИШНИ МОМЧИЊА СО ПРИНТЕР СИ ПРАВЕЛЕ ПАРИ: Уапсени за фалсификување

„БИН БИН“ СКАНДАЛИ ЈА ТРЕСАТ ЈАВНОСТА: Фрлени во вода, декорирани со сакции цвеќе-скопјани парче ги направија електричните тротинети

„БИН БИН“ СКАНДАЛИ ЈА ТРЕСАТ ЈАВНОСТА: Фрлени во вода, декорирани со сакции цвеќе-скопјани парче ги направија електричните тротинети

Ковачки до Ахмети: Ако Ковачевски чека одобрување за да отиде на тет-а-тет средба со претседателот Мицкоски, дајте му го

Ковачки до Ахмети: Ако Ковачевски чека одобрување за да отиде на тет-а-тет средба со претседателот Мицкоски, дајте му го

И САМКА ИБРАИМОСКИ СЕ ОГЛАСИ ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ: Ако ги ставиме Бугарите во Устав, Македонија ќе биде членка на Еу до 2026

И САМКА ИБРАИМОСКИ СЕ ОГЛАСИ ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ: Ако ги ставиме Бугарите во Устав, Македонија ќе биде членка на Еу до 2026

ЗА 4.000 ЕВРА НАБАВИЛЕ УКРАИНСКИ ДОЗВОЛИ ЗА ПРЕСТОЈ: Жители на Турција уапсени на Табановце

ЗА 4.000 ЕВРА НАБАВИЛЕ УКРАИНСКИ ДОЗВОЛИ ЗА ПРЕСТОЈ: Жители на Турција уапсени на Табановце

ДУИ ЗАСТАНА ЗАД ГРУЕВСКИ: Алтернатива обвинува дека албанската партија е во постојана комуникација со груевски

ДУИ ЗАСТАНА ЗАД ГРУЕВСКИ: Алтернатива обвинува дека албанската партија е во постојана комуникација со груевски

ПО СИНОЌЕШНОТО НЕВРЕМЕ: Најнови детали за тоа како се одвива сообраќајот

ПО СИНОЌЕШНОТО НЕВРЕМЕ: Најнови детали за тоа како се одвива сообраќајот

ГЕРАСИМОВСКИ ДОСЛЕДЕН ДО КРАЈ: Отстапување од дозволи и прописи за градба нема да толерираме!

ГЕРАСИМОВСКИ ДОСЛЕДЕН ДО КРАЈ: Отстапување од дозволи и прописи за градба нема да толерираме!