19 Април, 2018
0.0688

По допрен глас ОЈО ќе истражува дали Дрисла ја загадува животната средина

Објавено во: Македонија 12 Јануари, 2018

Основното јавно обвинителсто по допрен глас отвори предмет за кривично дело- загадување на животната средина и природата.

До Министерството за животна средина и просторно планирање е испратено барање за да добие податоци во врска со досегашна извршена контрола за работењето на депонијата Дрисла. 

Во дописот стои дека меѓудругото се бара потврда дали е констатирано почитување на протоколите за согорување на медицински отпад од депонијата.

Некои од екологистите имаат дојави за зголемување на канцерогени заболувања во околината на Дрисла. 

Депонијата и инсенераторот не се причина за загадувањето во градот, тврдеа од Дрисла. 

Можеби ќе ве интересира

СЈО со три нови возила, „Автонова“ го доби тендерот

СЈО со три нови возила, „Автонова“ го доби тендерот

Рочиштето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Рочиштето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Могерини се обрати во Собранието: Ја надминавте кризата, се вративте на вистинскиот пат

Могерини се обрати во Собранието: Ја надминавте кризата, се вративте на вистинскиот пат

МВР поднесе кривични за тепањето на девојче во неготинското школо

МВР поднесе кривични за тепањето на девојче во неготинското школо

Македонија дупло дно, ВМРО-ДПМНЕ разочарани критикуваат

Македонија дупло дно, ВМРО-ДПМНЕ разочарани критикуваат

Седумгодишно девојче удрено со автомобил во Скопје

Седумгодишно девојче удрено со автомобил во Скопје

Талат Џафери ќе се сретне со турскиот државен врв

Талат Џафери ќе се сретне со турскиот државен врв

Протест на „Правда за Алмир“ денес пред Собрание

Протест на „Правда за Алмир“ денес пред Собрание

Драгана Милчевска за праксата во Италија: Го научив јазикот, сега тоа ми вреди злато

Драгана Милчевска за праксата во Италија: Го научив јазикот, сега тоа ми вреди злато