15 Јули, 2020
0.0421

Почина Љубе Рајевски - долгогодишен и респектиран банкар

Објавено во: Македонија 11 Ноември, 2019

Почина Љубе Рајевски долгогодишен банкар, еден од најреспектираните во земјава. Рајевски ја изгуби битката со ракот на 64 годишна возраст, а погребот е закажан за во вторник на градските гробишта Бутел во Скопје. 

Рајевски е дипломиран економист и има тридецениско работно искуство во финансискиот сектор во земјава, во банкарството и во финансиите. 

Најдолг период од својата кариера помина во Тутунска банка, а таму влeзе во 1987 година каде пред заминувањето членуваше и во Управниот одбор. Впрочем од 2000 година до 2017 беше втор човек на НЛБ Тутунска банка, кога по сопствен избор се повлече. 

Во март лани беше избран за нов независен неизвршен член на Триглав Осигурување АД Скопје. 

Љубе Рајевски е роден е 11.3.1955 година, татко е и сопруг.

Редакцијата на Фактор изразува сочувство до семејството и блиските на Рајевски. Финансискиот сектор изгуби голем човек.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари

ЗНМ и СЕММ најостро го осудуваат директното кршење на изборниот молк

ЗНМ и СЕММ најостро го осудуваат директното кршење на изборниот молк

БЛАГОДАРИМЕ КИНЕСКИ НАРОДЕ - стигна донацијата од маски, визири и друга опрема

БЛАГОДАРИМЕ КИНЕСКИ НАРОДЕ - стигна донацијата од маски, визири и друга опрема