02 Март, 2021
0.0252

ПОДЗЕМНА СООБРЌАЈНИЦА И ЧЕТИРИ 20 КАТНИЦИ - еве на што е ангажирана турската „Лимак“ на која и открија 97 непријавени работници

Објавено во: Македонија 24 Јануари, 2021

Вчера речиси главна вест беше информацијата што пристигна од МВР, а таа е дека полициски службеници спровеле контрола на градежни објекти на фирма од Република Турција помеѓу бул.„Кирил и Методиј“ и ул.„Јордан Мијалков“ поради сомнение дека повеќе странски државјани непријавени работат на објектите и незаконски престојуваат во Република Северна Македонија, по што на објектите биле затекнати дури 97 странски државјани кои немаат регулиран престој и кои работат непријавени.

“Тие биле приведени и по целосно документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави. Исто така, соодветни пријави ќе бидат поднесени против фирмата и против 15 други фирми-подизведувачи“, се вели во соопштението од МВР.

Инаку, најголемо градилиште во тој реон од главниот град е она на турската компанија „Лимак“. 

Тоа во јавноста и го поттикна интересот за тоа која е турската компанија „Лимак“, и што всушност таа гради.

Таа кај старата железничка станица треба да изгради подземна сообраќајница и голем станбено деловен комплекс со четири 20-катници. 

Или, поконкретно, во рамки на мултифункционалниот проект Diamond of Skopje, турската компанија „Лимак“ гради подземна сообраќајница, која, пак, ќе има по две ленти во двете насоки, а меѓу нив и простор за две трамвајски линии. Подземниот тунел кој го гради компанијата е долг 800 метри, а широк е 37 метри.

На почетокот и на крајот од тунелот ќе се конструираат кружни текови за негово сообраќајно поврзување.

За нивна изградба одговорноста е на град Скопје.

Во рамки на проектот има и четири станбени згради, односно тоа се наведените 20 катници. Во нив ќе има вкупно 722 стана и 24 деловни простории.

Можеби ќе ве интересира

Кој е градот со само еден активен случај на коронавирус?

Кој е градот со само еден активен случај на коронавирус?

Османи се пофали дека ќе има субвенционирање на правична застапеност во приватни компании

Османи се пофали дека ќе има субвенционирање на правична застапеност во приватни компании

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта го претстави планот за борба против корупција, а за попишувањето има забелешки

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта го претстави планот за борба против корупција, а за попишувањето има забелешки

Георгиевски признава дека отсекогаш кршел табуа и предлозите ги дал за да одиме напред

Георгиевски признава дека отсекогаш кршел табуа и предлозите ги дал за да одиме напред

Oбвинителството бара притвор за уште тројца демонстранти кои протестираа за „Монструм“

Oбвинителството бара притвор за уште тројца демонстранти кои протестираа за „Монструм“

За 24 часа регистрирани се 368 оздравени од коронавирусот

За 24 часа регистрирани се 368 оздравени од коронавирусот

Направени се 3.144 тестирања, а регистрирани се 726 нови случаи на коронавирус

Направени се 3.144 тестирања, а регистрирани се 726 нови случаи на коронавирус

По смртта на татко и: Синадиновска му се заблагодари на Ахмети за поддршката

По смртта на татко и: Синадиновска му се заблагодари на Ахмети за поддршката

Пендаровски реагираше до Радев за мешањето во внатрешните работи на Македонија

Пендаровски реагираше до Радев за мешањето во внатрешните работи на Македонија