26 Септември, 2021
0.0205

ПОЛИЦИЈАТА ПРОНАЈДЕ ОСТАТОЦИ ОД КУМОТ НА АРКАН - сомневањата се дека ја лажирал својата смрт во 1998 година, а лани кавачкиот клан го стопил во киселина

Објавено во: Балкан 01 Август, 2021

Црногорските истражители пред околу десетина дена пронајдоа остатоци од човечки скелет во регионот Подловце и некои други траги за кои веруваат дека, кога ќе добијат наоди од Форензичкиот центар, ќе ги потврдат сомнежите дека се работи за тело на член на шкајларскиот клан, кој исчезна од август минатата година, дознава црногорска Побједа од неколку извори.

Врз основа на собраните индиции, истражителите утврдиле дека неколку лица учествувале во прикривањето на злосторството, кои организирано ја киднапирале жртвата, ја однеле на непозната локација, ја убиле, а потоа го уништиле нејзиното тело. Во изминатите четири дена, две лица, жители на таа област Подловце, ја контактираа редакцијата на Побједа, која забележа неколку полициски возила и врз основа на тоа заклучи дека „инспекторите истражуваат поголем случај“.

Немало официјални потврди или деманти за барањата на Побједа од црногорската полиција. Извори кои сакале да останат анонимни, тврдат дека инспекторите пронашле траги од изгорени гуми, како и некои други докази, па затоа во наредните денови ги очекуваат резултатите од наодите на ДНК од Судскиот центар во Даниловград, пишува Црногорското ЦДМ.

Се сомневаат дека станува збор за остатоци од телото на Никола Станишиќ, кој наводно бил убиен од членовите на каваќкиот клан предводен од Слободан Кашелан и Радоје Звицер, а потоа одведен на шумски рид и таму пржен со киселина.

Истрагата покажа дека Станишиќ не е убиен во 1998 година, како што се мислеше, туку во август 2020 година. Тој наводно ја лажирал својата смрт и се криел во странство сите овие години.

Се претпоставува дека во тоа му помогнале соработници блиски до Жеjко Ражнатовиќ Аркан, поранешен пријател на неговиот татко, Радослав Станишиќ, попознат како Рака Дилингер. Извор од црногорското обвинителство наведува дека потрагата по посмртните останки на наследникот на Дилингер е во тек и дека постои сомневање дека трагите се на северозапад од Црна Гора во шума на рид.

„За злосторството се осомничени 14 граѓани на Кавша, а како организатор беше означен Слободан Кажелан, нивниот прв човек. Истрагата покажала дека го следеле некое време помладиот Станишиќ и дека по злосторството го пренеле неговото тело со автомобил до ридот, каде што наводно го испржиле со хемиска супстанца со цел да ги отстранат доказите. На случајот работат голем број инспектори и форензичари, а во моментов се трага по потег од околу 80 километри во таа пошумена област“, објаснува изворот од истрагата.

Радослав Станишиќ, таткото на наводната жртва на Кавчан, бил убиен со истрели од „калашников“ во 1997 година пред хотелот „Могрен“ во Будва, а убиецот никогаш не бил пронајден.

Рака Дилингер еднаш му помогна на Жељко Ражнатовиќ Аркан да избега од шведскиот затвор. Радослав Станишиќ беше и пратеник од Аркан на венчавката на бизнисменот Џовани ди Стефано и Мирјана Станиќ во Италија, и тогаш Аркан него го претстави како кум.

Извор: Блиц.рс

фото: Побједа

Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМА ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Поплавени подруми, штета во многу домаќинства, уништени и просториите на ФК Трешњавка

ГОЛЕМА ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Поплавени подруми, штета во многу домаќинства, уништени и просториите на ФК Трешњавка

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ ПРЕЖИВУВА НА РЕСПИРАТОР? Познат пулмолог вели дека два критериуми се клучни

КОЈ ПРЕЖИВУВА НА РЕСПИРАТОР? Познат пулмолог вели дека два критериуми се клучни

СЕ ПОЈАВИЈА УШТЕ ДВА ВИРУСИ СЛИЧНИ НА КОРОНАТА: Ситуацијата се менува од час во час, има многу заразени деца, загрижувачка изјава на Лончар

СЕ ПОЈАВИЈА УШТЕ ДВА ВИРУСИ СЛИЧНИ НА КОРОНАТА: Ситуацијата се менува од час во час, има многу заразени деца, загрижувачка изјава на Лончар