05 Јуни, 2020
0.0474

Понуда „тешка“ 18,6 милијарди долари: Камионите на VW излегуваат на берзата

Објавено во: Економија 14 Јуни, 2019

Фолксваген го процени својот бизнис во секторот на тешки камиони на дури 18,6 милијарди долари во рамки на планираните иницијални јавни понуди (IPO).

Како што пренесе Блумберг, акциите на компанијата „Traton SE“, дивизијата на VW која продава возила од марката „MAN“ и Сканија, ќе бидат понудени по цена од 27 до 33 евра по акција, со што вредноста на тој бизнис ќе достигне од 13,5 до 16,5 милијарди евра.

Тоа, како оценува њујоршката агенција, ќе биде едно од најголемите европски излегувања на берзата во оваа година.

Листирањето на акциите на „Traton SE“ се и еден од најважните механизми на менаџментот во рамки на настојувањето најголемиот произведувач на автомобили во светот да се направи агилен.

Меѓу плановите на менаџментот е и потенцијална продажба на имот и потрага за нови кооперации.

Блумберг пишува и дека извршниот директор на VW Херберт Дис разгледува продажба на претпријатието за производство на бродски мотори, како и здружување со Форд во областа на производство на комби и електрични и автономни автомобили.

-Плановите на VW за Тратон и за соработка со Форд ќе помогнат да се создадат „пари“ за претстојната фаза на консолидација на индустријата-рекол Дис на седницата на менаџментот.

VW на листирање на акциите на „Тратон“ работи повеќе од три години, за да минатиот месец ги оживее плановите од кои се откажа претходно оваа година.Foto: Epa/Rainer Jensen


Можеби ќе ве интересира

СТАТИСТИКА: Во Македонија невработеноста е 16.2 отсто

СТАТИСТИКА: Во Македонија невработеноста е 16.2 отсто

Kaко Меркел ќе ја спаси Германија од корона кризата?

Kaко Меркел ќе ја спаси Германија од корона кризата?

ПАНДЕМИЈАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Затворени вратите за работа во Германија и Австрија

ПАНДЕМИЈАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Затворени вратите за работа во Германија и Австрија

НИЗ СКОПСКИТЕ МАРКЕТИ СНЕМА ЛЕБ - сите пазарат за карантинскиот викенд

НИЗ СКОПСКИТЕ МАРКЕТИ СНЕМА ЛЕБ - сите пазарат за карантинскиот викенд

НАЈГОЛЕМ ПАД ПО 1999: Европјаните помалку трошеле во април

НАЈГОЛЕМ ПАД ПО 1999: Европјаните помалку трошеле во април

НИКОЈ НЕ Е ИМУН НА КРИЗАТА: 50.000 Хрвати останаа без работа

НИКОЈ НЕ Е ИМУН НА КРИЗАТА: 50.000 Хрвати останаа без работа

ЕВН: Порамнети и корегирани сметки добиват корисниците, од 15 април броилата се отчитуваат

ЕВН: Порамнети и корегирани сметки добиват корисниците, од 15 април броилата се отчитуваат

ЗАБОРАВЕТЕ НА ЛЕТАЊЕ СО WIZZ AIR - тие што резервирале или ваучер или враќање на парите

ЗАБОРАВЕТЕ НА ЛЕТАЊЕ СО WIZZ AIR - тие што резервирале или ваучер или враќање на парите

Владата нема да дава дозволи за работа во текстилната и кожарската индустрија во Штип

Владата нема да дава дозволи за работа во текстилната и кожарската индустрија во Штип