22 Март, 2023
0.0309

Поранешниот српски претседател Предраг Марковиќ: Заев си даде автогол, иако е во право за ослободувањето заедно со Бугарите

Објавено во: Македонија 28 Ноември, 2020

Добивај вести на Viber

Зоран Заев и го даде најголемиот автогол на македонската државна политика по признавањето на Тајван, смета Предраг Марковиќ, поранешен претседател на Србија во федерацијата со Црна Гора, претседател на српското собрание и министер за култура. Авторот и историчар сепак вели дека македонскиот премиер е во право дека Бугарите учествувале во ослободувањето на Македонија и Југославија на крајот од Втората светска војна, пренесува Б92.

"Нашите северномакедонски браќа немаат среќа со тие државници. Со признавањето на Тајван, тие непотребно ја налутија Кина и сега оваа изјава не е само навреда за Србите и југословенските носталгичари, туку и навреда на идејата за македонска државност", рече Марковиќ.

Тој додава дека идејата за македонска државност е целосно спротивна на она што го изјави премиерот на Северна Македонија Зоран Заев за бугарската агенција „БгНес“ затоа што тоа требаше да биде мост меѓу Србите и Бугарите

„Македонската држава требаше да биде срцето на Балканската федерација за која сонуваше Ѓорѓи Димитров, а требаше да ги вклучува Пирин, Егејска и Вардарска Македонија“, објаснува Марковиќ, додавајќи дека идејата за македонска државност е целосно спротивна на она што го вели Заев.

Тој додаде дека тоа требало да биде мост меѓу Србите и Бугарите и дека со нагласување на македонската посебност тие всушност ќе бидат цемент на таа балканска федерација.

"Она што е точно во изјавата на Заев е дека многумина беа шокирани, а тоа е големото учество на Бугарија во антифашистичката борба. Ние за тоа молчевме, а всушност, според истражувањето на младиот историчар Борис Томаниќ, повеќе Бугари загинале на страната на Народноослободителната армија на Југославија и Црвената армија отколку како окупаторски војници “, вели Марковиќ.

Марковиќ вели дека Заев сега се однесува „како девојче во средно училиште кое озборува еден пријател со друг“.

„Заев, за да добие поддршка од Бугарија во преговорите со ЕУ, озборува за Србија и Југославија, што не е добро затоа што Македонците имаа толку многу проблеми да го дефинираат својот идентитет во однос на претензиите на Бугарите и Србите“, објасни тој, истакнувајќи дека македонскиот премиер сега ја отфрла борбата на Македонците за сопствен идентитет.

Верувам, додава тој, дека луѓето што ја создадоа македонската држава и култура ќе се превртат во нивните гробови кога ќе ја слушнат изјавата на Заев.

На прашањето како ваквата изјава на Заев може да се смета за сериозен став, имајќи предвид дека тој е човек кој направил бројни политички отстапки, Марковиќ истакна дека проблемот е кога политичарот има толку висока државна функција, тој не може да биде несериозен во своите изјави.

"Се разбира, прашањето за националноста и идентитетот на Гоца Делчев било голем проблем уште во самото време на Гоце Делчев и јане Сандански и други и е многу комплицирано, но да се одбие целото југословенско наследство на Македонија, значи да се отфрли самата идеја за македонската држава и нација", рече Марковиќ.

На прашањето дали ваквите изјави зборуваат за нови тенденции во разбирањето на македонската историја, Марковиќ одговори дека историјата има многу различни толкувања, но дека тука замешување има и политиката.

„Ревизијата секогаш се толкува исклучиво како негативен поим. Се разбира, некои работи треба да се преиспитаат, како што реков, со давање поголемо признание на бугарското влијание во антифашистичката борба, тоа не е лошо, но тоа е единственото нешто што е добро во таа изјава.“, рече Марковиќ.

Тој додава дека изјавата на македонскиот премиер е голем удар врз самопочитта на Македонците и дека народот веќе мораше да проголта „една горчлива пилула“ со Договорот од Преспа.

„Сега ова е шок, бидејќи Договорот од Преспа не се меша во самата идеја за Македонија и со оваа изјава, ако некој сериозно ја сфати, Заев ги поништи напорите на Македонците кои толку многу се бореа за својата посебност и државност“, заклучи Марковиќ.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Затвореници копале тунел за бегство од Идризово, полицијата ги откри

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Затвореници копале тунел за бегство од Идризово, полицијата ги откри

Анастасовска: Јанкулоска уште еднаш покажува дека е поголем маж од нејзините бивши колеги и претпоставени

Анастасовска: Јанкулоска уште еднаш покажува дека е поголем маж од нејзините бивши колеги и претпоставени

Артан Груби: Баскетот ми е од Перо Антиќ, голчето од ФФМ, а топката од Наумче

Артан Груби: Баскетот ми е од Перо Антиќ, голчето од ФФМ, а топката од Наумче

Кој е новиот в.д. директор на Фондот за ПИОМ?

Кој е новиот в.д. директор на Фондот за ПИОМ?

Изет Меџити: Не ми е јасно од каде наоѓа Груби пари за толку скапи пејачи

Изет Меџити: Не ми е јасно од каде наоѓа Груби пари за толку скапи пејачи

Диви наплаќачи на слободниот паркинг спроти Ист Гејт Мол

Диви наплаќачи на слободниот паркинг спроти Ист Гејт Мол

НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ: Викендов треба да ги поместите стрелките на часовникот

НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ: Викендов треба да ги поместите стрелките на часовникот

Управа за извршување на санкции: Пронајден е подземен недовршен тунел од околу 50-тина метри на потегот од објектите кои се рушат

Управа за извршување на санкции: Пронајден е подземен недовршен тунел од околу 50-тина метри на потегот од објектите кои се рушат

Ковачевски: За мене етничка припадност не е професија

Ковачевски: За мене етничка припадност не е професија