22 Март, 2023
0.0236

Потврдена победата - Бајден: Ја враќам Америка да го води светот

Објавено во: Свет 25 Ноември, 2020

Добивај вести на Viber

Се чекаа потврдите од деве одлучувачки држави, но официјалните резултати докажуваат дека Џо Бајден секако е новиот претседател на САД. Пенсилванија ја потврди победата на Бајден на претседателските избори, откако претходно тоа го стори и Мичиген, а последна и Невада.

Највисокиот суд на оваа американска сојузна држава, потврди дека Џозеф Бајден е победник на претседателските избри во оваа држава, со што резултатот од гласањето стана официјален. Со оваа едногласна одлука на седумте непартиски судии, шестте електорски гласа од оваа сојузна држава одат на контото на Бајден.

Тој пак изјави дека Соединетите држави се подготвени да го водат светот и го претстави својот дипломатски и националниот тим за безбедност. 

„Тоа е тим што го рефлектира фактот дека Америка се врати, подготвена да го води светот, а не да се повлекува од него“, рече тој во Вилмингтон, алудирајќи на пресвртот во надворешната политика, пренесе „Франс прес“.

Додаде и дека ќе се бори против климатските промени, претставувајќи го својот иден специјален пратеник за ова прашање, Џон Кери.


Можеби ќе ве интересира

Жртви и над 150 повредени во земјотресот во Авганистан

Жртви и над 150 повредени во земјотресот во Авганистан

(ВИДЕО) Земјотрес во Авганистан ги потресе и Пакистан, Киргистан, Туркменистан, Узбекистан и Индија

(ВИДЕО) Земјотрес во Авганистан ги потресе и Пакистан, Киргистан, Туркменистан, Узбекистан и Индија

БАБА ЈА ПРОДАВА КУЌАТА ВО КОЈА ЖИВЕЕЛА 102 ГОДИНИ: Ja купила за 200 фунти, а сега може да добие 200.000 евра

БАБА ЈА ПРОДАВА КУЌАТА ВО КОЈА ЖИВЕЕЛА 102 ГОДИНИ: Ja купила за 200 фунти, а сега може да добие 200.000 евра

Захарова: Некогаш убавата вестерн „градина“ целосно избледе, можеби им недостига руско ѓубриво

Захарова: Некогаш убавата вестерн „градина“ целосно избледе, можеби им недостига руско ѓубриво

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелашите и бензинците

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелашите и бензинците

НЕКОГАШ НА ВРВОТ НА СВЕТОТ, ДЕНЕС ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР - Путин и Трамп во судир со законите

НЕКОГАШ НА ВРВОТ НА СВЕТОТ, ДЕНЕС ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР - Путин и Трамп во судир со законите

НАД 200 ЛУЃЕ УАПСЕНИ ВО ПАРИЗ - Изгласаната доверба во владата на Макрон поттикна нови протести (Видео)

НАД 200 ЛУЃЕ УАПСЕНИ ВО ПАРИЗ - Изгласаната доверба во владата на Макрон поттикна нови протести (Видео)

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО АПСИ ПУТИН? Еве кои земји немаат обврска да го уапсат

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО АПСИ ПУТИН? Еве кои земји немаат обврска да го уапсат

ПО ШЕСТ ГОДИНИ ЗАЛОЖНИШТВО КАЈ ЏИХАДИСТИТЕ, ВЧЕРА КОНЕЧНО ПУШТЕН НА СЛОБОДА: Американски хуманитарец бил киднапиран во 2016 година!

ПО ШЕСТ ГОДИНИ ЗАЛОЖНИШТВО КАЈ ЏИХАДИСТИТЕ, ВЧЕРА КОНЕЧНО ПУШТЕН НА СЛОБОДА: Американски хуманитарец бил киднапиран во 2016 година!