24 Јануари, 2021
0.0170

Потврдена победата - Бајден: Ја враќам Америка да го води светот

Објавено во: Свет 25 Ноември, 2020

Се чекаа потврдите од деве одлучувачки држави, но официјалните резултати докажуваат дека Џо Бајден секако е новиот претседател на САД. Пенсилванија ја потврди победата на Бајден на претседателските избори, откако претходно тоа го стори и Мичиген, а последна и Невада.

Највисокиот суд на оваа американска сојузна држава, потврди дека Џозеф Бајден е победник на претседателските избри во оваа држава, со што резултатот од гласањето стана официјален. Со оваа едногласна одлука на седумте непартиски судии, шестте електорски гласа од оваа сојузна држава одат на контото на Бајден.

Тој пак изјави дека Соединетите држави се подготвени да го водат светот и го претстави својот дипломатски и националниот тим за безбедност. 

„Тоа е тим што го рефлектира фактот дека Америка се врати, подготвена да го води светот, а не да се повлекува од него“, рече тој во Вилмингтон, алудирајќи на пресвртот во надворешната политика, пренесе „Франс прес“.

Додаде и дека ќе се бори против климатските промени, претставувајќи го својот иден специјален пратеник за ова прашање, Џон Кери.


Можеби ќе ве интересира

РУСКАТА ВАКЦИНА ЌЕ СЕ ПРАВИ И ВО ТУРЦИЈА - потпишан договор, технологијата се пренесува

РУСКАТА ВАКЦИНА ЌЕ СЕ ПРАВИ И ВО ТУРЦИЈА - потпишан договор, технологијата се пренесува

(ПОТРЕСНО ВИДЕО): Седум кинески рудари во лоша состојба се извлечени на безбедно

(ПОТРЕСНО ВИДЕО): Седум кинески рудари во лоша состојба се извлечени на безбедно

Британија во локдаун до 17 јули? - Владата тивко ги смени законите за полесно носење на рестриктивни мерки

Британија во локдаун до 17 јули? - Владата тивко ги смени законите за полесно носење на рестриктивни мерки

НА ДЕЛО ДОКАЖА ДЕКА ВАКЦИНАЦИЈАТА НЕ Е ЧИПИРАЊЕ - Бил Гејтс објави дека се вакцинирал

НА ДЕЛО ДОКАЖА ДЕКА ВАКЦИНАЦИЈАТА НЕ Е ЧИПИРАЊЕ - Бил Гејтс објави дека се вакцинирал

СТАНА СВЕТСКИ ПОЗНАТ ОТКАКО СО РОГОВИ ВЛЕЗЕ ВО КАПИТОЛ - сега жали бидејќи е изигран и не беше помилуван од Трамп

СТАНА СВЕТСКИ ПОЗНАТ ОТКАКО СО РОГОВИ ВЛЕЗЕ ВО КАПИТОЛ - сега жали бидејќи е изигран и не беше помилуван од Трамп

ПОЧИНА ДЕВОЈЧЕ НА САМО 10 ГОДИНИ - еве каков бил предизвикот на ТикТок кој е причина за смртта

ПОЧИНА ДЕВОЈЧЕ НА САМО 10 ГОДИНИ - еве каков бил предизвикот на ТикТок кој е причина за смртта

Од коронавирус почина легендарниот американски ТВ водител Лери Кинг

Од коронавирус почина легендарниот американски ТВ водител Лери Кинг

ВАКЦИНАТА НА ФАЈЗЕР И ЗА ДЕЦА ОД 12 ДО 15 ГОДИНИ: Компанијата покренува ново истражување

ВАКЦИНАТА НА ФАЈЗЕР И ЗА ДЕЦА ОД 12 ДО 15 ГОДИНИ: Компанијата покренува ново истражување

И АСТРАЗЕНЕКА ЗАТАИ СО КОЛИЧИНИТЕ - наместо 80 милиони дози, Европа во првиот квартал ќе добие само 31 милион

И АСТРАЗЕНЕКА ЗАТАИ СО КОЛИЧИНИТЕ - наместо 80 милиони дози, Европа во првиот квартал ќе добие само 31 милион