10 Јули, 2020
0.0250

Повеќе од двојно намалување на новозаболените - 79 позитивни, двајца починати

Објавено во: Македонија 06 Јуни, 2020

Во последните 24 часа во земјава се регистрирани 79 нови случаи на „Ковид-19“ и двајца пациенти го загубија животот, додека се извршени 835 тестови. 

Овие бројки ги објави Институтот за јавно здравје. 

Новите случаи се регистрирани следниве градови: Скопје 44, Куманово 9, Штип 3, Прилеп 1, Тетово 8, Струга 1, Велес 3, Битола 1, Охрид 1, Гостивар 6, Виница 1 и Неготино 1

Од двајцата пациенти кои починале, едниот е од Прилеп, а другиот од Струмица.

Ова значи дека има за повеќе од двојно повеќе намалување на бројката на новозаболени во однос на вчерашниот ден, кога беа регистрирани 180 нови заболени пациенти од коронавирусот. 

Претходно објавивме информација дека бројот на новозаболени денеска ќе биде сличен како и вчера, што се базираше на извори од Комисијата за заразни болести.

Можеби ќе ве интересира

Колев за Фактор: Ќе ги намалиме даноците и придонесите, следува „ресет“ на системот

Колев за Фактор: Ќе ги намалиме даноците и придонесите, следува „ресет“ на системот

Интервју Димитров: Ревизорите се прва порта за странските инвеститори

Интервју Димитров: Ревизорите се прва порта за странските инвеститори

Богојески: Изминативе 30 години се изнаслушавме безброј лажни ветувања од левичарите и десничарите

Богојески: Изминативе 30 години се изнаслушавме безброј лажни ветувања од левичарите и десничарите

Силјановска Давкова: Ни економија, ни образование нема ако нема костур наречен владеење на правото

Силјановска Давкова: Ни економија, ни образование нема ако нема костур наречен владеење на правото

Укинување на кабинетите на сите 7 министри без ресор, најави Заев

Укинување на кабинетите на сите 7 министри без ресор, најави Заев

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaмпањата влегува во финишот, денес имаме 168 нови заболени од Ковид -19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaмпањата влегува во финишот, денес имаме 168 нови заболени од Ковид -19

ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Белгија воведе забрана затоа што кај нас бројот на заболени расте

ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Белгија воведе забрана затоа што кај нас бројот на заболени расте

Колку од лицата кои се во изолација ќе гласаат?

Колку од лицата кои се во изолација ќе гласаат?

ЕДНИОТ БИЛ ЗАРАЗЕН: Двајца турски државјани со чаршаф избегале од хотел државен карантин

ЕДНИОТ БИЛ ЗАРАЗЕН: Двајца турски државјани со чаршаф избегале од хотел државен карантин