06 Февруари, 2023
0.0371

ПОЗНАТИ ДЕТАЛИ ЗА КУРНИСУВАЊЕТО НА КРАЛОТ ЧАРЛС, НО ТОА НАЛУТИ МНОГУМИНА: Убава круна, но седам дома со капут - Британците збеснаа

Објавено во: Свет 08 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Кралот Чарлс Трети ќе биде крунисан на шести мај следната година, на четвртиот роденден на неговиот внук Арчи Харисон, со многу посебно, историско дело.

Круната на Свети Едвард е отстранета од Лондонската кула за да се смести британскиот крал Чарлс III пред неговото крунисување, објави Бакингемската палата.

Од палатата пристигна вест дека историскиот накит на круната е преместен за да може да се прилагоди пред церемонијата на крунисувањето на 6 мај. Движењето на бесценетата круна беше чувано во тајност додека не беше безбедно доставена до златарите.

Се верува дека круните на Свети Едвард се користеле за крунисување на британските и англиските монарси уште од 13 век. Круната што ќе ја носи Чарлс III била направена за Чарлс II во 1661 година како замена за средновековната круна која била модифицирана во 1649 година. Се верува дека оригиналот датира од 11 век и му припаѓал на Едвард Исповедникот, последниот англосаксонски крал на Англија.

Круната на Свети Едвард се појавува во Кралскиот грб на Обединетото Кралство, логото на Кралската пошта и на значките на вооружените сили.

„Круната на Свети Едвард, историскиот централен дел на Кралскиот накит, е отстранета од Лондонската кула за да се овозможи да започне реновирањето како подготовка за крунисувањето во сабота на 6 мај 2023 година“, се вели во соопштението на Палатата.

Крунисувањето ќе се одржи во Вестминстерската опатија, осум месеци по стапувањето на тронот на монархот и смртта на кралицата Елизабета Втора.

Разбирливо е дека церемонијата ќе ги содржи истите елементи на традиционалната церемонија, која одржува слична структура повеќе од илјада години, а во исто време ќе го земе предвид духот на нашето време. Се очекува крунисувањето на Чарлс да биде помало и пократко, а некои веруваат дека би можело да трае само еден час.

Исто така, се очекува да биде поинклузивно од минатите крунисувања во Британија, која е составена од повеќе религии, но сигурно ќе биде англиканска церемонија, при што кралицата ќе биде крунисана заедно со Чарлс.

Бројот на гости ќе се намали од 8.000 на околу 2.000, а наместо свечена облека ќе се очекува да носат костуми и фустани, а ќе бидат укинати и голем број ритуали, како давање златни прачки на новиот владетел.

Соопштението за Бакингемската палата беше објавено откако британскиот весник Дејли Мирор напиша дека кралот, поради зголемените трошоци за живот во Британија, планира поевтина церемонија во помал обем од церемонијата на крунисување на покојната кралица во 1953 година, која траеше околу три часа, пренесува Index.hr.

Крунисувањето на покојната кралица беше огромна прослава, со половина милион гледачи кои се собраа на нејзината поворка на 2 јули.

И покрај првичното неволност, покојната кралица на крајот се согласи да дозволи телевизиските камери да бидат присутни во Вестминстерската опатија за да го снимаат историскиот настан.

Околу 27 милиони луѓе само во Британија го следеа крунисувањето во живо на нивните црно-бели телевизии и се емитуваше низ целиот свет.

Сепак, дел од Британците се бесни затоа што кралското семејство ќе го организира крунисувањето во време на криза и инфлација.

„Убава круна, но јас седам во мојот стан во палтото“, „Не си нормален, луѓето се смрзнуваат и организираш крунисувања“, „Не ми се верува што се случува, никогаш не сме биле во поголема криза, луѓето немаат парно, а вие ова го правите. Вратете ги парите на народот“, напишаа некои Британци на социјалните мрежи.

Некои едвај го чекаат крунисувањето и мислат дека новиот крал и кралица ќе внесат малку гламур и радост во тажното секојдневие на Британците.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПАЃААТ ЗГРАДИ ПРИ ТВ ПРЕНОС ВО ЖИВО: Повеќе 1.200 загинати, најмногу во Турција и во Сирија

(ВИДЕО) ПАЃААТ ЗГРАДИ ПРИ ТВ ПРЕНОС ВО ЖИВО: Повеќе 1.200 загинати, најмногу во Турција и во Сирија

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ТУРЦИЈА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ! Огнот проголта се пред себе

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ТУРЦИЈА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ! Огнот проголта се пред себе

ДАЛИ Е МОЖНО? Го предвиде земјотресот пред три дена: Можеше ли Турција да ги ублажи последиците од природната катастрофа

ДАЛИ Е МОЖНО? Го предвиде земјотресот пред три дена: Можеше ли Турција да ги ублажи последиците од природната катастрофа

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО КАКО СЕ ШИРИ СЕИЗМИЧКИОТ БРАН НИЗ ЦЕЛА ЕВРОПА: Од Турција до најсеверните делови на Скандинавија

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО КАКО СЕ ШИРИ СЕИЗМИЧКИОТ БРАН НИЗ ЦЕЛА ЕВРОПА: Од Турција до најсеверните делови на Скандинавија

Спасено дете по 7 часа под урнатините: Потресно ВИДЕО од Турција

Спасено дете по 7 часа под урнатините: Потресно ВИДЕО од Турција

Морничави сцени од Турција: Зграда за малку ќе се урнела врз автомобили, луѓето за влакно ја избегнале смртта (ВИДЕО)

Морничави сцени од Турција: Зграда за малку ќе се урнела врз автомобили, луѓето за влакно ја избегнале смртта (ВИДЕО)

Жител на Турција: „Пред земјотресот се СЛУШНА БУЧАВА под земја“

Жител на Турција: „Пред земјотресот се СЛУШНА БУЧАВА под земја“

ЗЕМЈОТРЕСОТ СРАМНИ СО ЗЕМЈА НАД 1.700 ЗГРАДИ, 500 ЛУЃЕ УМРЕА: Најнови податоци стигнуваат од Турција

ЗЕМЈОТРЕСОТ СРАМНИ СО ЗЕМЈА НАД 1.700 ЗГРАДИ, 500 ЛУЃЕ УМРЕА: Најнови податоци стигнуваат од Турција

ВТОРИОТ ПОТРЕС БИЛ СИЛЕН 6,7 СТЕПЕНИ - се очекува афтершоковите да продолжат со часови, дури и со денови

ВТОРИОТ ПОТРЕС БИЛ СИЛЕН 6,7 СТЕПЕНИ - се очекува афтершоковите да продолжат со часови, дури и со денови