12 Декември, 2018
0.3776
    ALK 8298.81    0.33%     BESK 9000    0%     FERS 67900    -3%     GRNT 809.83    -0.13%     KJUBI 1590    2.58%     KMB 5145.51    1.65%     KONZA31 315    0%     MPT 47500    1.06%     MTUR 4900    1.03%     PKB 14300    -4.03%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    -0.31%     RMDEN17 96.5    0%     STB 1290    0.78%     STIL 120.22    -1.46%     TNB 14170.18    0.14%     TTK 1280    2.78%     UNI 2300    3.09%     VROS 14640    0%

Познато која земја ќе биде финансиски центар на ЕУ по излегувањето на Велика Британија

Објавено во: Финансии 30 Октомври, 2018

Холандскиот регулатор за финансиски пазари - AFM соопшти дека се подготвува за 20-кратно зголемувањена тргувањето на својата инфраструктура во случај Велика Британија да ја напушти Европската унија во март следната година без договор.

Додека банките се преселуваат во Франкфурт и Париз, а средствата за управување со недвижнини во Луксембург и во Даблин, брокерските куќи имаат тенденција да се насочат кон Холандија, како алтернатива дестинација, наместо Лондон, по „Брегзитот“.

"Додека фокусот на преговорите е ставен на царинските прашања, трансферот на капиталот се одвива тивко и сигурно во европските пазари на капитал", вели AFM и додаде дека се водат преговори со повеќе од 150 субјекти заинтересирани за добивање на дозвола за тргување на холандската берза.

Претседател на AFMи Мерел ван Врунховен рече дека очекува од 30 до 40 отсто од европските тргувања со хартии од вредност да бидат направени во Холандија, што ќе ја направи земјата центарот на финансиското тргување во Европската унија.Можеби ќе ве интересира

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

ТОП 10: Ова се најиновативните компании во светот

ТОП 10: Ова се најиновативните компании во светот

(ФОТО) Вака живее најбогатиот тинејџер во Дубаи

(ФОТО) Вака живее најбогатиот тинејџер во Дубаи

Десет разлики меѓу сиромашни и богати семејства

Десет разлики меѓу сиромашни и богати семејства

Почнал како работник, а денес има 74 вработени

Почнал како работник, а денес има 74 вработени