16 Февруари, 2019
0.3544
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Познато која земја ќе биде финансиски центар на ЕУ по излегувањето на Велика Британија

Објавено во: Финансии 30 Октомври, 2018

Холандскиот регулатор за финансиски пазари - AFM соопшти дека се подготвува за 20-кратно зголемувањена тргувањето на својата инфраструктура во случај Велика Британија да ја напушти Европската унија во март следната година без договор.

Додека банките се преселуваат во Франкфурт и Париз, а средствата за управување со недвижнини во Луксембург и во Даблин, брокерските куќи имаат тенденција да се насочат кон Холандија, како алтернатива дестинација, наместо Лондон, по „Брегзитот“.

"Додека фокусот на преговорите е ставен на царинските прашања, трансферот на капиталот се одвива тивко и сигурно во европските пазари на капитал", вели AFM и додаде дека се водат преговори со повеќе од 150 субјекти заинтересирани за добивање на дозвола за тргување на холандската берза.

Претседател на AFMи Мерел ван Врунховен рече дека очекува од 30 до 40 отсто од европските тргувања со хартии од вредност да бидат направени во Холандија, што ќе ја направи земјата центарот на финансиското тргување во Европската унија.Можеби ќе ве интересира

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Oвие професии се најбарани во Русија

Oвие професии се најбарани во Русија

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Долгот на САД со нов рекорд

Долгот на САД со нов рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) Се продава остров каде нема да мора да плаќате данок

(ФОТО+ВИДЕО) Се продава остров каде нема да мора да плаќате данок

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Мадуро сакал да префрла пари од Венецуела во Бугарија

Мадуро сакал да префрла пари од Венецуела во Бугарија