26 Октомври, 2020
0.0182

Просечната плата скокна - СДСМ се пофали дека нивните политики дале резултат

Објавено во: Економија 22 Септември, 2020

Власта се пофали дека платите растат. 

Ова го покажаа најновите податоци објавени од Државниот завод за статистика. 

Просечната плата во јули пораснала за 8,5 отсто, велат од СДСМ. 

Наведуваат дека ова е постигнато со политиките кои се во интерес на граѓаните и на стопанството, како и ефикасните и навремени антикризни мерки на Владата  при што и во време на пандемија дошло до раст на просечната плата. 

„Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јули оваа година, изнесува 27.867 денари. Просечната плата во државата, и во услови на кризата предизвикана со пандемијата со коронавирусот е за 8,5 отсто повисока во однос на јули 2019 година“, велат од СДСМ.

Тврдат дека откако тие се на власт платата пораснала за повеќе од 4.000 денари. 

СДСМ вети и дека во овој мандат минималната плата ќе изнесува 20.000 денари, а просечната 34.000 денари.

И покрај Ковид-19 кризата, платите остануваат стабилни и растат, просечната нето плата е зголемена за 2.127 денари или за 8,5% споредено јули 2019 со јули 2020 година, напиша на Фејсбук, вицепремиерот за економски прашањаа, Фатмир Битиќи.

На прво место гледано по дејности останува секторот компјутерско програмирање, консултантски и сродни дејности со просек од 68.557 денари.

Можеби ќе ве интересира

Ќе се менува Законот за работни односи за да нема фиктивни откази

Ќе се менува Законот за работни односи за да нема фиктивни откази

Владата ги објави платите на вработените и советниците во кабинетот на Заев: Најплатени Верушевски и Нина Фити-Неделковска

Владата ги објави платите на вработените и советниците во кабинетот на Заев: Најплатени Верушевски и Нина Фити-Неделковска

Студија на почетокот од грејната сезона: Две третини од Македонците се уште се греат на дрва

Студија на почетокот од грејната сезона: Две третини од Македонците се уште се греат на дрва

Бизнисмени: Државата ни должи 300 милиони евра за неплатени фактури

Бизнисмени: Државата ни должи 300 милиони евра за неплатени фактури

Оштетени штедачи: Извештајот на стечајниот покажува дека од „Еуростандард“ се извлечени 60 милиони евра

Оштетени штедачи: Извештајот на стечајниот покажува дека од „Еуростандард“ се извлечени 60 милиони евра

Кавадарци се задолжува кај домашна деловна банка за изградба на градскиот пазар

Кавадарци се задолжува кај домашна деловна банка за изградба на градскиот пазар

Владата прифаќа да им плати три кирии на ноќните клубови

Владата прифаќа да им плати три кирии на ноќните клубови

(ФОТО) Ресторанот „Аурора“ на Козјак започна со работа

(ФОТО) Ресторанот „Аурора“ на Козјак започна со работа

Муареми: Финансиската полиција го истражува пропаѓањето на Еуростандард банка

Муареми: Финансиската полиција го истражува пропаѓањето на Еуростандард банка