01 Декември, 2020
0.0193

Првата даночничка се врати во својата матична институција - Сања Лукаревска пред нови предизвици

Објавено во: Економија 30 Октомври, 2020

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, се врати во својата матична институција. Веднаш на средби со колегите и состаноци околу работењето на еден од најзначајните државни органи во земјава - оној кој ги собира даноците и другите давачки од граѓаните и компаниите. 

Сања Лукаревска, откако беше избрана за пратеничка во Собранието, поднесе оставка од позицијата директор на УЈП и ја извршуваше функцијата народен избраник. 

Пред три дена, пак, Владата ја именуваше повторно за прв човек на даночната администрација. 

Продолжуваме каде што застанавме. Уште поамбициозно, уште порешително. Изминатите години докажавме дека можеме да бидеме партнери со граѓаните. Продолжуваме да работиме заедно со нив. Обезбедуваме средства за подобар живот за сите, креираме мерки со кои го зголемуваме семејниот буџет. Ви благодарам за поддршката и довербата.Токму тие нè обврзуваат мене и мојот тим да бидеме уште поуспешни. We’re back!“, напиша Лукаревска на својот фејсбук профил.

Како што е познато, корона кризата ја намали економската активност во земјава, а сето тоа ги редуцира и приливите што по основ на даноци и други давачки се собираат во државната каса. Ова, а и бројните даночни реформи што се најавуваат за наредниот период, ќе бидат главните предизвици со кои во наредниот период ќе се соочи Лукаревска. 

Можеби ќе ве интересира

Министерството за економија ќе ги испрати до Влада предлозите за недела како неработен ден

Министерството за економија ќе ги испрати до Влада предлозите за недела како неработен ден

И ВО КОВИД ПАНДЕМИЈА РАБОТОДАВАЧИТЕ МОРА ДА ИСПЛАТАТ К-15: За 2020 регресот за годишен одмор над 10.000 денари

И ВО КОВИД ПАНДЕМИЈА РАБОТОДАВАЧИТЕ МОРА ДА ИСПЛАТАТ К-15: За 2020 регресот за годишен одмор над 10.000 денари

Извршителите наплатиле од државата рекордни 22 милиони евра

Извршителите наплатиле од државата рекордни 22 милиони евра

Странските инвестиции повторно во минус, има ли плафон за цехот од кризата

Странските инвестиции повторно во минус, има ли плафон за цехот од кризата

Колку години ќе постат акционерите на најголемиот производител на сувомесно?

Колку години ќе постат акционерите на најголемиот производител на сувомесно?

КРИЗАТА ГО ЗЕМА ДАНОКОТ: Се намалил бројот на работници во индустријата

КРИЗАТА ГО ЗЕМА ДАНОКОТ: Се намалил бројот на работници во индустријата

Доларот паѓа, повеќе не е водечка валута во светот

Доларот паѓа, повеќе не е водечка валута во светот

НОВИ 15.000 ЛУЃЕ БЕЗ РАБОТА: Зошто се зголеми невработеноста?

НОВИ 15.000 ЛУЃЕ БЕЗ РАБОТА: Зошто се зголеми невработеноста?

Јагнешко, ајвар, сирење од Македонија во маркетите Лулу во Катар

Јагнешко, ајвар, сирење од Македонија во маркетите Лулу во Катар