25 Мај, 2018
0.3262
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

Путин има „златен ген“ - од каде ова влече корени објаснија научниците

Објавено во: Свет 23 Јануари, 2018

Опсадата на Ленинград од нацистите во Втората светска војна остави последици на генетскиот код на граѓаните на Санкт Петербург, вклучувајќи го и претседателот на Русија, Владимир Путин, кој е роден неколку години по окупацијата.

Ова го тврди филмот во режија на Елеонора Лукианова „Блокада крв. Генетика“, кој што на 18 јануари го гледаа претставници на министерството за култура, Думата, како и ветерани од Втората светска војна.

Окупацијата на Ленинград од страна на германските и финските сили за време на Втората светска војна траела 872 дена, а жителите наоѓале најразлични начини за преживување така што  јаделе кучиња, домашни миленици, па дури и лепило, а важна улога имало и донирањето на крв на војниците повредени во борбата со нацистите.

Од почетокот на нацистичката инвазија на Советсиот сојуз на 22 јуни 1941 година, па до крајот на годината, 25.865 луѓе донирале крв за повредените војници во замена за малку храна.

Така била формирана посебна крвна супстанца која што содржела 10% нулта крвна група, па граѓаните на денешен Санкт Петербург имаат „златен ген“ – поточно генетска мутација која, според мислењето на психолог, ги обединува во иста психолошко-бихевиорална група.

Како најсветол пример се спомнува претседателот Владимир Путин, кој што е роден во 1952 година, неколку години по окупацијата. За него ова е болна тема, а неколку пати јавно говорел и пишувал за членовите на семејството што го изгубил за време на опсадата, вклучувајќи го и постариот брат.

Приказните за златниот-ген ги потврди и истражувањето на Институтот за гинекологија и акушерство во Санкт Петербург. Тие пред неколку години анализираа група на луѓе кои ја преживеале окупацијата и пронашле три генетски мутации кои се поврзуваат со поефикасен метаболизам.

Генетичарот Стивен О’Брајен изјави дека наодите на Институтот се фасцинантни, но предупреди дека малиот примерок на преживеани ги направил резултатите потешки за интерпретација.

Можеби ќе ве интересира

ПРАВО НА АБОРТУС: Денес во оваа земја се гласа за отфрлање на страшните правила и казни за абортус

ПРАВО НА АБОРТУС: Денес во оваа земја се гласа за отфрлање на страшните правила и казни за абортус

НАДЕЖТА ПОСЛЕДНА УМИРА: Ким Јонг-Ун многу сака да се сретне со Трамп

НАДЕЖТА ПОСЛЕДНА УМИРА: Ким Јонг-Ун многу сака да се сретне со Трамп

ЕВРОПСКО НЕ за главните барања на Лондон околу Брегзит

ЕВРОПСКО НЕ за главните барања на Лондон околу Брегзит

(ВИДЕО) НАПАД ВО КАНАДА: Влегле маскирани во ресторан, детонирале бомба и избегале!

(ВИДЕО) НАПАД ВО КАНАДА: Влегле маскирани во ресторан, детонирале бомба и избегале!

НОВ ЕКОНОМСКИ ПРИТИСОК: Трамп воведе санкции за ирански и турски авиокомпании

НОВ ЕКОНОМСКИ ПРИТИСОК: Трамп воведе санкции за ирански и турски авиокомпании

Конгресмени го прашале Столтенберг за Македонија, тој уште не им праќа одговор

Конгресмени го прашале Столтенберг за Македонија, тој уште не им праќа одговор

Ништо од историската средба, Трамп му откажа на Ким

Ништо од историската средба, Трамп му откажа на Ким

Родители го тужат синот кој не сака да се исели

Родители го тужат синот кој не сака да се исели

(ВИДЕО) Лавата на Хаваи „голта“ куќи и улици

(ВИДЕО) Лавата на Хаваи „голта“ куќи и улици