06 Август, 2020
0.0260

Путин тврди дека неколку земји размислуваат да си заминат од ЕУ

Објавено во: Свет 20 Ноември, 2019

Можно е некои источноевропски земји да размислуваат за излез од Европската Унија. 

Ова го тврди рускиот претседател, Владимир Путин и смета дека тоа ќе се случи во наредните неколку години. 

Рускиот претседател ова го кажал пред учесниците на инвестицискиот форум „Русија повикува“ и потсетил дека несогласувањата во ЕУ започнале заради системот на распределба на фондовите, кои предвидуваат значителна поддршка во износ од неколку десетици милијарди евра. 

„Некаде околу 2028 година поединечни источноевропски земји ќе достигнат такво ниво на економски развој, заради што нема да мораат да плаќаат. Не сум сигурен дека тогаш не би го повториле размислувањето на Велика Британија (за напуштање на ЕУ)“ – рекол Путин.

Шефот на руската федерација изјавил дека „Русија е спремна за соработка со САД во иста мера како и Вашингтон“, пренесува ТАСС.

Тој се надева дека домашните политички фактори во САД на крајот ќе престанат да влијаат на односите со Русија.

Можеби ќе ве интересира

ЗАПАЛЕНИ ПОВЕЌЕ ОД 20 МАГАЦИНИ ВО ИРАК: Жителите прашуваат дали само муслиманските градови горат?

ЗАПАЛЕНИ ПОВЕЌЕ ОД 20 МАГАЦИНИ ВО ИРАК: Жителите прашуваат дали само муслиманските градови горат?

И БЕЗ ВАКЦИНА, ЕДНА ТРЕТИНА ОД ЛУЃЕТО МОЖЕ НИКОГАШ ДА НЕ ФАТАТ КОРОНА - Не чуваат Т-клетките

И БЕЗ ВАКЦИНА, ЕДНА ТРЕТИНА ОД ЛУЃЕТО МОЖЕ НИКОГАШ ДА НЕ ФАТАТ КОРОНА - Не чуваат Т-клетките

(ВИДЕО) По Бејрут, експлозија и пожар и во Емиратите

(ВИДЕО) По Бејрут, експлозија и пожар и во Емиратите

На секој еден час 247 луѓе во светот умираат од коронавирусот

На секој еден час 247 луѓе во светот умираат од коронавирусот

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО БЕЈРУТ: Сите службеници од пристаништето одат во домашен притвор

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО БЕЈРУТ: Сите службеници од пристаништето одат во домашен притвор

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ВО БЕЈРУТ: Центарот на градот срамнет од експлозија на амониум нитрат

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ВО БЕЈРУТ: Центарот на градот срамнет од експлозија на амониум нитрат

Коронавирусот веројатно имал уште едно животно домаќин како посредник

Коронавирусот веројатно имал уште едно животно домаќин како посредник

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БЕЈРУТ: Загинаа 10, а 400 луѓе се повредени

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БЕЈРУТ: Загинаа 10, а 400 луѓе се повредени

ГУТЕРЕШ ОЦЕНУВА: Ковид -19 е катастрофа за образованието за цели генерации

ГУТЕРЕШ ОЦЕНУВА: Ковид -19 е катастрофа за образованието за цели генерации