27 Септември, 2020
0.0217

РАБОТНИЦИТЕ ЧЕКААТ: Ќе ја исполнат ли газдите обврската за К15

Објавено во: Економија 06 Декември, 2019

Многу работодавци веќе се подготвени или ги завршуваат последните пресметки за исплата на годишниот регрес или таканаречениот К15.

До крајот на оваа година приватниот сектор ќе добие регрес кој за оваа година ќе се движи од 9.610 денари до 14.090 денари. 

Условите за да добиете К15 се исти како и минатите години а тоа е да сте биле вработени кај еден работодавец во последните 6 месеци.

Злупотреби од страна на газдите од секогаш имало а дали ќе се обидат да ризикуваат со неисплатата или со барањето парите да се вратат назад тоа зависи од нив, но да имаат на ум дека казните за оние кои нема да дадат К15 се големи и достигнуваат до 4000 евра.

Можеби ќе ве интересира

Екс министерката Ангеловска конечно се огласи по смената

Екс министерката Ангеловска конечно се огласи по смената

Ќе се одложи враќањето на бескаматните кредити, некои фирми ќе добијат и грантови: Мерките во финална фаза

Ќе се одложи враќањето на бескаматните кредити, некои фирми ќе добијат и грантови: Мерките во финална фаза

Градоначалникот Митко Јанчев како „полицаец“ на откупен пункт: Спречил инцидент

Градоначалникот Митко Јанчев како „полицаец“ на откупен пункт: Спречил инцидент

Заев најавува инвестиции во патишта во милијарди евра

Заев најавува инвестиции во патишта во милијарди евра

Владата ќе субвенционира плати за октомври, ноември и декември: Нови мерки вредни 350 милиони евра

Владата ќе субвенционира плати за октомври, ноември и декември: Нови мерки вредни 350 милиони евра

Пошта не избра банка: Колку пензионери од Еуростандард месецов ќе останат без пензија

Пошта не избра банка: Колку пензионери од Еуростандард месецов ќе останат без пензија

Вработувањето под етнички клуч не може да одговори на една модерна развојна економија, вели Битиќи

Вработувањето под етнички клуч не може да одговори на една модерна развојна економија, вели Битиќи

РЕЗЕРВИТЕ СЕ ТРОШАТ: Уште колку злато остана да се ископа во рудниците?

РЕЗЕРВИТЕ СЕ ТРОШАТ: Уште колку злато остана да се ископа во рудниците?

Груби се сретна со директорот на најголемиот фонд во светот кој тежи илјада милјарди долари

Груби се сретна со директорот на најголемиот фонд во светот кој тежи илјада милјарди долари