18 Април, 2021
0.0200

РАДЕВ БАРА ПРАВДА ЗА БУГАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Кој го напаѓа бугарското малцинство во Македонија

Објавено во: Балкан 02 Март, 2021

„Софија загрижена поради честите напади на Бугарите во С.Македонија“, „Нов удар на Бугарите кон Македонија“, „Радев бара правда за Бугарите“, се само дел од насловите кои осамнаа во медиумите во регионот откако, бугарскиот претседател свикал состанок со  шефовите на бугарските безбедносни служби и потпретседателот Илијан Јотов на кој побарал да бидат преземени навремени мерки со цел да се заштитат правата на Бугарите што живеат во дијаспората, особено во Северна Македонија.

„Денешната средба беше свикана откако кабинетот на претседателот на Бугарија доби писмо од центарот за култура „Иван Михајлов“ во Битола, во кое се наведува дека на граѓаните на Северна Македонија „често им се кршат правата“ само затоа што се декларираат како Бугари“, прененесе МИА.

На состанокот беше споменат и неодамнешниот случај во Струмица, каде се случи напад врз граѓани кои се декларираа како Бугари.

Во меѓувреме, бугарското Министерство за надворешни работи соопшти дека бугарскиот амбасадор во Скопје Ангел Ангелов и специјалниот пратеник на Северна Македонија во Бугарија, Владо Бучковски разговарале за билатералната соработка меѓу двете земји, фокусирајќи се на медиумите, образованието, културата, здравствената заштита и инфраструктурата.

Двајцата официјални претставници ја изразија подготвеноста на своите земји за заедничко градење граничен премин меѓу општините Струмјан (Бугарија) и Берово (С. Македонија) со цел подобрување на билатералните односи, олеснување на трговијата и подобрување на туристичката понуда.

Можеби ќе ве интересира

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Рама: Документот со промена на граници постои

Рама: Документот со промена на граници постои

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци