24 Јуни, 2018
0.3565
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Разговор меѓу Јанкуловска и Мијалков „влезе“ во Сопот

Објавено во: Македонија 18 Октомври, 2017

Специјалното јавно обвинителство кое го презеде случајот Сопот на судот му достави нови докази меѓу кои и снимен разговор меѓу екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и екс началникот на УБК Сашо Мијалков, како и аудио разговор од МВР со сведокот Рамадан Бајрами. 

СЈО го презеде „Сопот“ токму базирано на наводни нови елементи кои се содржани во прислушкуваните разговори што се под нивна надлежност. 

Денес се одржа ново рочиште во обновената постапка во случајот стар веќе 15 години каде долго време обвинетите тврдат дека не се виновни за поставување на нагазна мина во селото Сопот од чија експлозија загинаа припадници на КФОР. 

Адвокатот на обвинетите Насер Рауфи рече дека ќе побараат во судот како сведоци да бидат сослушани Мијалков и Јанкулоска.


Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Oтфрламе каква било поврзаност со нaпадот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Oтфрламе каква било поврзаност со нaпадот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ

Што ќе се случи ако одлучиме дека нема да го прифатиме Договорот со Грција?

Што ќе се случи ако одлучиме дека нема да го прифатиме Договорот со Грција?

Чижов вели дека приемот на Македонија во НАТО ќе биде „грешка со последици“

Чижов вели дека приемот на Македонија во НАТО ќе биде „грешка со последици“

Шекеринска бара поддршка од земјите членки на НАТО

Шекеринска бара поддршка од земјите членки на НАТО

Прекин на водоснабдувањето во Сопиште

Прекин на водоснабдувањето во Сопиште

Можни се бегалски центри во Македонија?

Можни се бегалски центри во Македонија?

Дали денеска се чека на граница?

Дали денеска се чека на граница?

Заев: Eдинственото што можеме да речеме дека го изгубија двете страни е суетата

Заев: Eдинственото што можеме да речеме дека го изгубија двете страни е суетата

Што им порача внуката на Гоце Делчев на демонстрантите?

Што им порача внуката на Гоце Делчев на демонстрантите?