13 Јули, 2020
0.0244

Рекапитализацијата на банките ќе затвори околу 40.000 мали претпријатија во Грција

Објавено во: Балкан 28 Август, 2013

Ќе бидат затворени околу 40.000 мали претпријатија во Грција, со што бројот на невработени ќе порасне на 90.000, јавуваат тамошните медиуми.

Тоа е последица на рекапитализација на банките од 50 милијарди евра.

Справувањето на банките е дел од втората фаза на програмата за помош која Европската унија ја подготвува за Грција и до сега се веруваше дека дека интервенцијата во банките ќе биде пресудна за економското опоравување на земјата.

Резултатите од интерната анкета, која е спроведена меѓу 1.200 мали фирми во Грција, покажува дека две третини од претпријатијата ја сметаат ситуацијата за полоша од минатата година.

Речиси ист број фирми, 65 проценти, се борат против кризата со намалување на платите и намалување на работното време.

Освен потенцијалните нови 90.000 невработани од приватниот сектор, ударот ќе ги погоди 12.500 Грци кои работат во јавниот сектор.

Можеби ќе ве интересира

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Вработени двајца имами за Аја Софија

Вработени двајца имами за Аја Софија

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните