21 Март, 2018
0.0658

РУСИЈА И ЗАПАДОТ ПОЧНУВААТ БИТКА ЗА БАЛКАНОТ: Еве каде ќе биде главниот судир

Објавено во: Балкан 16 Јули, 2017

Русија и Западот се борат за транспорт на гасот низ Балканот и за геополитичка агенда, пишува во својата анализа денеска Франс прес. 

Иако Западот може да понуди повеќе бенефиции, членство во ЕУ и инвестиции, но Русија може да игра на картата на енергетиката. 

Од вкупната енергетска потрошувачка, ЕУ четвртина троши гас, а Гаспром лани покрил третина од потребите на ЕУ. 

Во иднина и на Балканот зависноста од гас ќе расте, анализира Франс прес. 

Сепак се смета дека заради инфраструктура, засега Русија е ограничена на Балканот со влијанието кое би го имала со гасот. 

Русија во октомври лани потпиша договор за Турски тек, со кој рускиот гас преку Црното море ќе стигне до Европа. 

Српскиот претседател, Александар Вучиќ неодамна при посета на Турција изјави дека Србија сака да се приклучи на овој гасовод. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО)НЕРЕАЛНА СЛИЧНОСТ: Двојникот на Мистер Бин живее во Бугарија

(ФОТО)НЕРЕАЛНА СЛИЧНОСТ: Двојникот на Мистер Бин живее во Бугарија

Могерини очекува безусловна препорака за Албанија многу скоро

Могерини очекува безусловна препорака за Албанија многу скоро

ВТОР СЛУЧАЈ: Најдена е дрога во море

ВТОР СЛУЧАЈ: Најдена е дрога во море

(ВИДЕО) РЕГИОНОТ СЕ БОРИ СО ПОПЛАВИ: Над 40 куќи се под вода

(ВИДЕО) РЕГИОНОТ СЕ БОРИ СО ПОПЛАВИ: Над 40 куќи се под вода

Дали грчки македонски организации им се закануваат со смрт на пратениците кои ќе гласаат за сложено име?

Дали грчки македонски организации им се закануваат со смрт на пратениците кои ќе гласаат за сложено име?

Кои се петте предлози за нашето име кои ги објавија грчките медиуми?

Кои се петте предлози за нашето име кои ги објавија грчките медиуми?

Коѕијас: Предлог договорот за името веќе е во Скопје

Коѕијас: Предлог договорот за името веќе е во Скопје

(ВИДЕО+ФОТО) ХРВАТИТЕ СЕ БОРАТ СО ПОПЛАВИ: Цели села се отсечени

(ВИДЕО+ФОТО) ХРВАТИТЕ СЕ БОРАТ СО ПОПЛАВИ: Цели села се отсечени

Колку пари ќе побара Турција од ЕУ за бегалците?

Колку пари ќе побара Турција од ЕУ за бегалците?