06 Февруари, 2023
0.0508

РУСИЈА ВО АВГУСТ САКАЛА ДА ЈА НАПАДНЕ ЈАПОНИЈА, НО СЕ ОДЛУЧИЛА ЗА УКРАИНА: Протекуваат информации

Објавено во: Свет 26 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Во морето теории за Русија дека планира да нападне и кого, се појави нова од изданието на Newsweek, кое објави приказна дека Русија се подготвува да ја нападне Јапонија во летото 2021 година, долго пред рускиот претседател да изврши инвазија. на Украина. Според Newsweek, изворот на оваа теорија е е-пошта и писмо од неименуван „свиркач“ од редовите на ФСБ.

Сега доаѓаат најпривлечните детали. Писмото било испратено од свиркач на ФСБ и најпрво беше испратено до Владимир Осечкин, руски активист за човекови права кој води антикорупциска веб-страница наречена „Гулагу.нет“, кој е прогонет во Франција.

Осечкин тврди дека овој агент на ФСБ редовно му доставува извештаи за ситуацијата во ФСБ и во кои открива гнев и незадоволство во руската безбедносна служба откако Путин ја нападна Украина.

Сепак, не завршува тука, според Newsweek, на сцена стапува уште еден актер, извесен Игор Сушко, извршен директор на истражувачката група „Ветер на промени“, непрофитна организација со седиште во Вашингтон, која ја преведуваше Преписка на агентот на ФСБ од руски на англиски од почетокот на соработката на 4 март. И тој ги сподели сите мејлови со Newsweek, вклучувајќи ја и онаа од 17 март во која се споменуваат некои детали за оваа приказна.

Во односот Ошечкин-Шушко-Ошечкин на сцена стапува и Христо Грозев, кој Њусвик го опишува како експерт за ФСБ. Грозев во својата анализа рече дека нема сомнеж оти писмото го напишал агент на ФСБ, дека се работи за вистински или поранешни агенти на руската безбедносна служба и дека навистина е напишано од некој од редовите на разузнавачката заедница.

Сега доаѓа приказната за агент на ФСБ кој напиша уште во март 2022 година и Осечкин-Сушко-Осечкин-Грозев објави дека Русија сериозно се подготвува за локализиран воен конфликт со Јапонија во август 2021 година, но дека крт од редовите на ФСБ сугерирал , дека Путин наместо тоа одлучил да ја нападне Украина неколку месеци подоцна.

„Довербата дека земјата ќе влезе во фаза на вистинска конфронтација, па дури и војна беше висока. Зошто Украина конечно беше избрана за војна и зошто сценариото беше сменето, допрва треба да се одговори, напиша свиркачот од ФСБ.

Инаку, тој детално ги опишува движењата на руските хеликоптери за електронско војување кои летале кон Јапонија, како и дека паралелно со тоа била лансирана и руската пропагандна машинерија, која требало да ги означи Јапонците како „нацисти“ и „фашисти“.

Русија и Јапонија никогаш не потпишаа мировен договор со кој формално заврши Втората светска војна, најмногу поради споровите за група острови за кои има право на Јапонија, но окупирани од Русија.

Островите Кунашири, Еторофу, Шикотан и Хабомаи во синџирот Курилски Острови беа окупирани од СССР на крајот на Втората светска војна. Токио тврди дека островите се нејзини „северни територии“ и ова прашање ги затегнува односите меѓу Русија и Јапонија со децении.

Според агентот на ФСБ, „клучниот камен на сопнување“ меѓу Москва и Токио се Курилските острови.

Поради нивната локација помеѓу големиот јапонски остров Хокаидо и рускиот полуостров Камчатка, островите нудат бројни воени и политички предности.

„За Јапонија, тука лежи камен-темелникот на нејзината модерна геополитика: нејзиниот статус на губитник во Втората светска војна сè уште ги спречува Јапонците да имаат официјална воена сила, надворешна разузнавачка служба и многу други работи. За земјата на изгрејсонцето, враќањето на Курилските острови всушност би значело ревизија или дури и откажување на нивниот повоен статус“, напишаа тие.

Во меѓувреме, за Москва, островите се „чип за пазарење“, продолжи свиркачот.

„Небесната империја (Кина) гледа многу негативно на секој обид за ревидирање на повоените договори, а потенцијалната победа на Токио во спорот Курил е неприфатлива за Пекинг. Толку е неприфатливо што Кина лесно би ѝ го отежнала животот на Русија да направи таков „подарок“.

Свиркачот истакна дека неодамна убиениот и поранешен јапонски премиер Шинзо Абе во тоа време веќе ставаше силен акцент на обидите за „преговарање“ со Русија за прашањето на Курилските острови и за реформирање на разузнавачката служба на земјата.

„Историски гледано, јапонското воено разузнавање отсекогаш било на високо ниво, но по поразот во Втората светска војна, едноставно било укината по налог на победниците“, напиша тој.

Во август 2021 година, ФСБ декласифицираше графички информации за тоа како јапонските специјални служби мачеле советски граѓани за време на Втората светска војна. Свиркачот на ФСБ рече дека службата имала задача да започне „информативна кампања против Јапонија во руското општество“.

„Тоа се случи ненадејно, ненадејно и речиси неочекувано“, напиша тој.

„На почетокот, веќе на 8 август, руските медиуми беа прилично скржави во коментарите на вестите: тие тврдеа дека Јапонија се подготвува за војна со СССР од 1938 година, се прават планови за напад, диверзии итн. “, напиша свиркачот.

„Но, на 16 август руските медиуми буквално експлодираа во исто време, разговарајќи за декласифицираните документи со сосема поинаков тон: Јапонците наводно воделе 

ужасни биолошки експерименти врз советски затвореници, а кон советските затвореници се однесувале исклучително лошо. Детали за вошките од чума. кои биле користени за мачење затвореници биле напишани насекаде. Во него се приклучи и Раша Тудеј, главниот портпарол на руската меѓународна пропаганда, тврди агентот.

Во својата е-пошта, укажувачот вклучи повеќе линкови од про-Кремљ медиуми за ова прашање, вклучително и една со наслов „Како СССР го спаси светот од биолошка војна подготвена од Јапонија“ и друга со наслов „Доказите за подготовките на Јапонија за војна со СССР отстранета тајна ознака“.

Во извештајот на РБЦ, објавен на 20 август 2021 година, цитирајќи ги декласифицираните документи на ФСБ, се наведува дека биле извршени експерименти врз затвореници во концентрационен логор во регионот Харбин и дека за време на Втората светска војна „Јапонците тестирале бактериолошко оружје и „нови хемиски токсични супстанции на нив“.

Претходно доверливиот материјал беше објавен и од ФСБ во август 2021 година, што според службата покажа дека Јапонија планира да користи бактериолошка бомба во 1944 година.

„ФСБ дури и го декласифицираше навреме, во вистинско време кога започна овој притисок... беше класифициран сето ова време, а потоа [Русија] го декласифицираше токму кога сето ова натрупување се случуваше против Јапонија и ја подготвуваше Русија за населението да почне да верува дека Јапонците се фашисти“, изјави Суско за Newsweek.

„Тие некако ја заменија Јапонија за Украина“, додаде тој. „И двајцата се во право, тие се само луди. Само земете ги работите за кои Русија размислуваше да ја нападне Јапонија, тоа е лудо, како што е фактот дека Русија ја нападна Украина. Тоа е лудост“.

Свиркачот рече дека имало „активен сврт во рускиот информативен простор“ против Јапонија во летото 2021 година.

„Облогот беше ставен на фактот дека Јапонците беа специјализирани за брутални биолошки експерименти, покажаа нечовечност, имаа склоност кон нацизмот. И требаше да се демилитаризираат по војната, но тие ги прекршуваат овие прописи, создавајќи ризик за Русија“, напиша тој. .

„Но, во целина, војната беше неизбежна за Русија поради манијакалната желба за војна од страна на раководството... И сега најголемиот дел од борбено подготвените единици од таа насока се префрлени во Украина“, додаде свиркачот. .

Newsweek побара коментар до руското и јапонското министерство за надворешни работи, но беше недостапен.

Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ Е МОЖНО? Го предвиде земјотресот пред три дена: Можеше ли Турција да ги ублажи последиците од природната катастрофа

ДАЛИ Е МОЖНО? Го предвиде земјотресот пред три дена: Можеше ли Турција да ги ублажи последиците од природната катастрофа

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО КАКО СЕ ШИРИ СЕИЗМИЧКИОТ БРАН НИЗ ЦЕЛА ЕВРОПА: Од Турција до најсеверните делови на Скандинавија

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО КАКО СЕ ШИРИ СЕИЗМИЧКИОТ БРАН НИЗ ЦЕЛА ЕВРОПА: Од Турција до најсеверните делови на Скандинавија

Спасено дете по 7 часа под урнатините: Потресно ВИДЕО од Турција

Спасено дете по 7 часа под урнатините: Потресно ВИДЕО од Турција

Морничави сцени од Турција: Зграда за малку ќе се урнела врз автомобили, луѓето за влакно ја избегнале смртта (ВИДЕО)

Морничави сцени од Турција: Зграда за малку ќе се урнела врз автомобили, луѓето за влакно ја избегнале смртта (ВИДЕО)

Жител на Турција: „Пред земјотресот се СЛУШНА БУЧАВА под земја“

Жител на Турција: „Пред земјотресот се СЛУШНА БУЧАВА под земја“

ЗЕМЈОТРЕСОТ СРАМНИ СО ЗЕМЈА НАД 1.700 ЗГРАДИ, 500 ЛУЃЕ УМРЕА: Најнови податоци стигнуваат од Турција

ЗЕМЈОТРЕСОТ СРАМНИ СО ЗЕМЈА НАД 1.700 ЗГРАДИ, 500 ЛУЃЕ УМРЕА: Најнови податоци стигнуваат од Турција

ВТОРИОТ ПОТРЕС БИЛ СИЛЕН 6,7 СТЕПЕНИ - се очекува афтершоковите да продолжат со часови, дури и со денови

ВТОРИОТ ПОТРЕС БИЛ СИЛЕН 6,7 СТЕПЕНИ - се очекува афтершоковите да продолжат со часови, дури и со денови

ПРОЗОРИТЕ НИ ЕКСПЛОДИРАА ПРЕД ОЧИ, ИЗГЛЕДАШЕ ДЕКА СВЕТИЛКАТА ЌЕ ПАДНЕ ВРЗ НАС - сведоци за земјотресот во кој досега загинаа над 195 луѓе

ПРОЗОРИТЕ НИ ЕКСПЛОДИРАА ПРЕД ОЧИ, ИЗГЛЕДАШЕ ДЕКА СВЕТИЛКАТА ЌЕ ПАДНЕ ВРЗ НАС - сведоци за земјотресот во кој досега загинаа над 195 луѓе

ТОГАШ ЗАГИНАЛЕ 30 ИЛЈАДИ ЛУЃЕ - земјотрес со иста јачина пред 84 години ја погодил Турција

ТОГАШ ЗАГИНАЛЕ 30 ИЛЈАДИ ЛУЃЕ - земјотрес со иста јачина пред 84 години ја погодил Турција