20 Јануари, 2020
0.0356

САД СО СЕРИОЗНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО ГРЦИЈА: Ќе зажалите ако му помогнете на иранскиот танкер

Објавено во: Македонија 20 Август, 2019

Секое настојување да му се помогне на танкерот на Иран може да се смета за пружање материјална поддршка за оние кои САД ги означи за терористичка организација и може да има потенцијални кривични последици-рекол претставник на САД.

САД и ставиле јасно до знаење на владата во Атина дека секое настојување да му се помогне на иранскиот танкер, кој плови кон грчките води откако е ослободен во Гибралтар, им значи поддршка на оние кои САД ги сметаат за терористи и дека би можело да има потенцијални кривични последици.

Тоа го кажал претставникот од Стејт департментот, кој навел дека САД ја пренеле својата „силна позиција“ до владата во Атина во врска со иранскиот танкер, за кој Вашингтон тврди дека носи нафта за Сирија.

Танкерот „Адријан Дариј 1“ од гибралтарското пристаниште во неделата касното почнал да плови кон Каламати во Грција.


Foto: AP


Можеби ќе ве интересира

(Видео) Живот ли е ова: Мајка и син од Велес живеат во беда и без огрев

(Видео) Живот ли е ова: Мајка и син од Велес живеат во беда и без огрев

ФОКУС НА ДЕНОТ: Град Скопје ја презема „Дрисла“, Атиџе ќе добие работа во Општина Лозово

ФОКУС НА ДЕНОТ: Град Скопје ја презема „Дрисла“, Атиџе ќе добие работа во Општина Лозово

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА АТИЏЕ: Ќе добие вработување и ќе сними две песни

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА АТИЏЕ: Ќе добие вработување и ќе сними две песни

Блацион: JO Бургас соопшти дека не се работи ниту за опасен ниту за токсичен отпад

Блацион: JO Бургас соопшти дека не се работи ниту за опасен ниту за токсичен отпад

Две лица се степале во партиски штаб во Кисела Вода

Две лица се степале во партиски штаб во Кисела Вода

ОБЈАВА НА ПРОФИЛОТ НА 1ТВ: Jавност ќе биде изнeнадена од позадината и вистината за „Рекет“

ОБЈАВА НА ПРОФИЛОТ НА 1ТВ: Jавност ќе биде изнeнадена од позадината и вистината за „Рекет“

Командир од Полициска станица во Гази Баба сексуално вознемирувал полициска службеничка

Командир од Полициска станица во Гази Баба сексуално вознемирувал полициска службеничка

Триесет и тригодишник загинал откако автомобилот во кој се возел излетал од коловозот

Триесет и тригодишник загинал откако автомобилот во кој се возел излетал од коловозот

Одложени „ТНТ“, „Тендери“ и „Рекет“

Одложени „ТНТ“, „Тендери“ и „Рекет“