21 Февруари, 2019
0.2534
    ALK 8440.21    0.49%     BESK 9300    3.32%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.51    0.53%     MKSD 194    -3%     MPT 51516.28    0.27%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2620.28    8.61%     STB 1255.41    0.22%     STIL 127.83    1.86%     TEH 80    -20%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.95    0%     UNI 2285.84    2.07%

Сакаат работа во Германија, а завршуваат на друг крај на светот

Објавено во: Финансии, Балкан 13 Јули, 2018

Српските граѓани сакаат да работат во Германија и Швајцарија, а завршуваат на друг крај на светот. 

Обично работа наоѓаат во Словачка, Чешка и Русија. 

Лани 1.122 граѓани се пријавиле дека ќе одат на работа во странство, а тоа е за 1.9% помалку од 2016 година. 

Најголем дел од нив сакале да отпатуваат во Германија, Австрија и Швајцарија, а потоа следат Шведска, Норвешка и Канада. 

Но, реално едно е сонот, а друго се можностите, и луѓето завршуваат на работа во Чешка, Словачка, Русија, потоа во Црна Гора, Хрватска, Словенија и мал дел во Малта и Германија. Повеќето од кандидатите се мажи. 

Можеби ќе ве интересира

Дала отказ и сите пари ги вложила во бизнис

Дала отказ и сите пари ги вложила во бизнис

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Oвие професии се најбарани во Русија

Oвие професии се најбарани во Русија

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија