28 Мај, 2022
0.0240

САТЕЛИТИ КРУЖАТ НАД БЕЛГРАД-НЕДОВОЛНО ЈАСНИ СНИМКИ ОД НЕШТО ШТО СЕ ДВИЖИ ВО РЕКАТА: Потрагата по Матеј добива нова димензија

Објавено во: Македонија 16 Јануари, 2022

Најголем дел од информациите беа откриени со прегледување на илјадници снимки од безбедносните камери и лоцирање на телефонот на Матеј Периш.

Во потрагата по Сплитчанецот, се користени кучиња трагачи, дронови и термални камери за снимање на напуштени згради. Потрагата по 27-годишниот Матеј Периш од Сплит се одвиваше и синоќа.

Потрагата сега се врши со помош на сателитски снимки по барање на Ненад Периш, таткото на исчезнатиот млад човек.

Како што пишуваат српските медиуми, над Белград орбитираат сателити два пати на ден. За жал, се забележува дека резолуцијата на сателитски снимки е лоша и тешко е да се препознае кој е на нив.

- Имаат можност да откријат што се крие длабоко под земја, но не и што има во коритото на Сава – велат експертите.

Потрагата по Матеј не се одвива само на крајбрежјето на реките, туку и на пошироката територија на Белград. За претресот била информирана и полицијата во Смедерево, Панчево и Пожаревац.

МВР на Србија е во контакт со колеги од другите управи и сите се информирани за текот на истрагата, а во истрагата учествува и Жандармеријата.

- Секоја информација што ќе дојде до нас или до нив, колку и да е чудна и да не се совпаѓа со информациите што ги имаме, ние ја проверуваме апсолутно секоја – велат инспектори на МУП, пренесуваат српските медиуми.

Најголем дел од информациите беа откриени со прегледување на илјадници снимки од безбедносните камери и лоцирање на телефонот на Матеј Периш.

Утврдено е дека неговиот телефон во еден момент се наоѓал во ресторанот Саванова, а неколку минути подоцна и кај големиот остров. Оваа информација се поклопува со снимките на кои наводно се гледа како некој плива во реката, поточно како нешто се движи низ водата.

Потрагата продолжува и понатаму.

ФОТО: Фејсбук/Ало.рс

Можеби ќе ве интересира

Со нов Закон ќе се деполитизира администрацијата

Со нов Закон ќе се деполитизира администрацијата

Осомничените за измама при купување парцели за изградба на фотонапонски централи на распит во Кривичниот суд

Осомничените за измама при купување парцели за изградба на фотонапонски централи на распит во Кривичниот суд

Шаќири: Стручното образование обезбедува побрзо финансиско осамостојување

Шаќири: Стручното образование обезбедува побрзо финансиско осамостојување

Премиерот Ковачевски на гости кај игуменот на манастирот Св. Јован Бигорски, Епископ Антаниски г. Партениј

Премиерот Ковачевски на гости кај игуменот на манастирот Св. Јован Бигорски, Епископ Антаниски г. Партениј

Две лица уапсени поради киднапирање и закани упатени кон трето лице

Две лица уапсени поради киднапирање и закани упатени кон трето лице

ССМ: Бесими да си прочита што му е предвидено во Закон и во Колективен договор

ССМ: Бесими да си прочита што му е предвидено во Закон и во Колективен договор

ПЕЦАКОВ, КУЗЕСКА, МИТЕВА... „СЛОЖНО“ ВО АМЕРИКА - новите ѕвезди на политиката во Македонија се на студиски престој во САД

ПЕЦАКОВ, КУЗЕСКА, МИТЕВА... „СЛОЖНО“ ВО АМЕРИКА - новите ѕвезди на политиката во Македонија се на студиски престој во САД

18-годишник со „Пасат“ усмрти пешак

18-годишник со „Пасат“ усмрти пешак

СЕ ОГЛАСИ БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ: Голема грешка беше Договорот со Бугарија и формирањето на Мешовитата историска комисија

СЕ ОГЛАСИ БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ: Голема грешка беше Договорот со Бугарија и формирањето на Мешовитата историска комисија