19 Февруари, 2020
0.0268

Се јави Ел Чека со нови „бомби“

Објавено во: Македонија 27 Јануари, 2020

Кичевецот Шеќерим Ахмеди, познат како Ел Чека, повторно објавува прислушувани материјали за високи функционери на ДУИ. 

Тие според него, се вклучени во омаловажувачки дејствија, a се истакнува и случајот со убиството на Харун Алиу.

Разговорите се водат главно помеѓу лидерот на ДУИ, Али Ахмети со спикерот Талат Џафери, Блерим Беџети и Муса Џафери, но и други разговори. 

Објавувањето на прислушувани разговори од Ел Чека доаѓа четири дена откако кичевскиот суд го осуди на една условна година затвор, ако во наредните две години не направи ново кривично дело. Ел Чека претходно најави дека во мај може да се врати во земјава. Адвокатот  на Ел Чека најави жалба до Апелациониот суд.

Момчето од Чикаго објави десетина „бомби“ за челници на ДУИ, односно сегашни и поранешни функционери на партијата, а му се судеше во отсуство. „Ел Чека“ тврдеше дека снимките ги добил од тројца обвинети во Диво Насеље.

Поранешниот премиерот Зоран Заев лани во јули изјави дека е згрозен од разговорите и дека „Ел Чека“ ќе одговара. 

Можеби ќе ве интересира

АКЦИЈА ВО КРУШОПЕК: Запленета голема количина дрога

АКЦИЈА ВО КРУШОПЕК: Запленета голема количина дрога

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име

АЕК ќе ги блокира странските броеви: Секако не кревајте

АЕК ќе ги блокира странските броеви: Секако не кревајте

Гордана Јанкулоска: За „Монструм“ прв ме извести Ивица Анчевски - Пуки

Гордана Јанкулоска: За „Монструм“ прв ме извести Ивица Анчевски - Пуки

Милошоски го предаде аудио-материјалот: Обвинителството да го повика Заев

Милошоски го предаде аудио-материјалот: Обвинителството да го повика Заев