20 Февруари, 2020
0.0429

СЕ ОГЛАСИ ХАГ: Ратко Младиќ не е мртов

Објавено во: Балкан 11 Февруари, 2020

Ратко Младиќ не е мртов, изјавила Хелена Еглстон од прес канцеларијата на Хашкиот трибунал, откако на интернет почнаа да кружат информации дека починал. 

Дека поранешниот генерал на српската армија Ратко Младиќ не починал, потврди неговиот син Дарко Младиќ за телеграф.рс. 

„Се слушнав со него пред половина час. Звучеше добро. Адвокатот сега е со него. Се ова засега го сметаме за лажна вест“ – рекол Дарко Младиќ за телеграф.рс.

Првичните информации говорат дека веста се проширила од лажниот профил на министерката за надворешни работи на БиХ, Бисерка Турковиќ.

Претходно српските медиуми, објавија дека генералот на војската на Србите во Република Српска, Ратко Младиќ починал денеска во Хаг, повикувајќи се на информација објавена на Твитер од министерката за надворешни работи на Босна и Херцеговина. 

Хашкиот трибунал со првостепена пресуда изречена во ноември 2017 година, го осуди Младиќ на казна доживотен затвор, прогласувајќи го за виновен за геноцид извршен во Сребреница во 1995 година, за прогон на Бошњаците и Хрватите низ Босна и Херцеговина, за тероризирање на населението во Сараево и за земање на припадници на УНПРОФОР како заложници.

Младиќ се жалеше на оваа пресуда, но истото го стори и Хашкото обвинителство, барајќи тој да биде прогласен за виновен и за геноцид во шест други општини во БиХ, извршен во 1992 година.

Можеби ќе ве интересира

ВЛАДАТА ВО СОФИЈА ОДВОИ ПАРИ: Ќе има и за граѓански организации со бугарска самосвест во Македонија

ВЛАДАТА ВО СОФИЈА ОДВОИ ПАРИ: Ќе има и за граѓански организации со бугарска самосвест во Македонија

По платите, пораснаа и пензиите во Словенија

По платите, пораснаа и пензиите во Словенија

СЕ СТРЕСЕ ТУРЦИЈА: Силен земјотрес близу Измир

СЕ СТРЕСЕ ТУРЦИЈА: Силен земјотрес близу Измир

(ВИДЕО) Рама до невработени млади во кафуле: Што седите, ајде да градите!

(ВИДЕО) Рама до невработени млади во кафуле: Што седите, ајде да градите!

Србија донираше два милиони евра за Албанија

Србија донираше два милиони евра за Албанија

ГО ДРЖЕЛА ЗА РАЦЕ ВО ВОЗДУХ 15 МИНУТИ - како турската скијачка го спаси младото момче

ГО ДРЖЕЛА ЗА РАЦЕ ВО ВОЗДУХ 15 МИНУТИ - како турската скијачка го спаси младото момче

(ФОТО) СЕ СЛАВИ ДЕНОТ НА ДРЖАВНОСТА: Вучиќ сам ги служи гостите, а меѓу нив е и Саша Богдановиќ

(ФОТО) СЕ СЛАВИ ДЕНОТ НА ДРЖАВНОСТА: Вучиќ сам ги служи гостите, а меѓу нив е и Саша Богдановиќ

ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВОЈУВАЛЕ 1.200 БАЛКАНЦИ: Сега сакаат да се вратат дома?

ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВОЈУВАЛЕ 1.200 БАЛКАНЦИ: Сега сакаат да се вратат дома?

ГРЦИТЕ МИНИМАЛНО ГИ УПОТРЕБУВААТ: Црногорците ќе воведат казни за пластични кеси

ГРЦИТЕ МИНИМАЛНО ГИ УПОТРЕБУВААТ: Црногорците ќе воведат казни за пластични кеси