28 Јануари, 2023
0.0335

СЕ ПЛАШАМ, УШТЕ НИ СЕ ЗАКАНУВААТ - Се огласи сопругата на ранетиот Србин: Немам кому да се обратам во Митровица

Објавено во: Балкан 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Ана Делевиќ, сопругата на ранетиот Миљан Делевиќ, изјави дека се плаши за безбедноста на своето семејство бидејќи таа и нејзиниот сопруг, кој денеска беше префрлен во ВМА, на социјалните мрежи добиваат заканувачки пораки од Албанци.

Таа истакна дека нејзиниот профил во моментов е блокиран и дека не може да објавува или да одговара на пораки. Таа денеска го посетила сопругот и изјавила дека е префрлен во ВМА во Белград.

- Засега е добро, свесен е. Го гледав пет минути, толку ми дозволија бидејќи беше на интензивна нега. Денеска го префрлија во ВМА, се вратив дома - изјави Делевиќ.

Таа додаде дека за време на посетата се сретнала и со директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, кој и рекол дека Владата на Србија е посветена на одржување на мирот и стабилноста на Косово.

Делевиќ повторно ја изрази својата загриженост за заканувачките пораки, нагласувајќи дека во Северна Митровица нема надлежни органи и полиција на кои би можела да им се обрати за помош и да побара заштита.

- Немам избор, освен да ја заклучам бравата и да се заклучиме во куќата. Син ми вчера и денес не одеше на училиште. Тој е прво одделение, мал е, децата овде се поголеми политичари од возрасните и се разбираат, можеби и следната недела нема да оди на училиште - изјави Делевиќ.


Таа во вчерашниот разговор ни кажа дека нејзиниот син на телевизија видел дека татко му е ранет и дека и било многу тешко да го смири.

Таа денеска ни кажа дека малото момче му напишало писмо на својот татко, кое оставило да му го даде на ранетиот Делевиќ.

Фото: Принтскрин/Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

Четворица хрватски морепловци во притвор зошто овозможиле бегство на јахтата на Усманов

Четворица хрватски морепловци во притвор зошто овозможиле бегство на јахтата на Усманов

Албанската мафија инсталирала 39 тајни камери во Корча и Подградец за да ја следи полицијата

Албанската мафија инсталирала 39 тајни камери во Корча и Подградец за да ја следи полицијата

ЈАГМА ЗА ОВАА РАБОТА ВО СРБИЈА - заработуваат дури и повеќе од програмерите, а немаат фиксно работно време

ЈАГМА ЗА ОВАА РАБОТА ВО СРБИЈА - заработуваат дури и повеќе од програмерите, а немаат фиксно работно време

ПУТИНОВИОТ ПРОПАГАНДИСТ ГО ФАЛИ МИЛАНОВИЌ - „Тоа не го кажува било кој, туку претседателот на Хрватска“

ПУТИНОВИОТ ПРОПАГАНДИСТ ГО ФАЛИ МИЛАНОВИЌ - „Тоа не го кажува било кој, туку претседателот на Хрватска“

ДЕЛОВИ ОД ГРЦИЈА ПОД ВОДА: Службите спасуваа луѓе од лифтови и сечеа дрвја

ДЕЛОВИ ОД ГРЦИЈА ПОД ВОДА: Службите спасуваа луѓе од лифтови и сечеа дрвја

Градоначалникот на Белград купил вила во Трст за 820 илјади евра - НЕ БИЛА ПРИЈАВЕНА

Градоначалникот на Белград купил вила во Трст за 820 илјади евра - НЕ БИЛА ПРИЈАВЕНА

Дали Вучиќ ќе го потпише договорот за Косово или ќе има референдум?

Дали Вучиќ ќе го потпише договорот за Косово или ќе има референдум?

ПОСВОИЈА ДЕВОЈЧЕ НА КОЕ МУ ПОЧИНА ЦЕЛОТО СЕМЕЈСТВО - хуманоста на Бранкица и Слободан го расплака регионот

ПОСВОИЈА ДЕВОЈЧЕ НА КОЕ МУ ПОЧИНА ЦЕЛОТО СЕМЕЈСТВО - хуманоста на Бранкица и Слободан го расплака регионот

Дипломатска офанзива: ЕУ бара од БиХ да воведе визни санкции за Русија

Дипломатска офанзива: ЕУ бара од БиХ да воведе визни санкции за Русија